Limbaži tai atturības, pieticības un biedrošanās gadā
Kā jau kļuvis par tradīciju, Limbažu muzejs gada izskaņā dāvina sava novada lasītājiem atskatu mūsu pilsētas gadsimtu senā pagātnē. Šoreiz pienākusi kārta 1924.gadam, kad šķietami, tikai šķietami, nenotika nekas nozīmīgs.
Fotogrāfija no
Limbažu muzeja krājuma - Ziemas prieki Dailes ielā 1924.gadā
Naudas nav
1924.gadā pasaule, un Latvija un Limbažu novads kopā ar to, beidzot bija tikuši skaidrībā ar kara un juku laiku sekām. Vidzemē joprojām meklēja pēdējos paslēpušos 1919.gada ''komunistus'', pie Bīriņiem uz galvenā ceļa nebija līdz galam pielīdzināts vēl Gelbes laikā ierīkots tranšeju grāvis, taču, plašāk raugoties, dzīves gaitas un cilvēku darbi šķita esam atgriezušies pie ilgi gaidītās pirmskara sakārtotības. Diemžēl, nekas nepaliek pa vecam, un 1920-to gadu paaudzei bija maz kopīga ar tikai desmit gadus senu pagātni. Ļaudis mūža pilnbriedā, kuru rokas un prasme bija tik vajadzīga saimniecībā, pārlieku lielā skaitā gulēja tālos kapos, klejoja svešās zemēs vai bija pārāk sakropļoti miesā vai prātā. Limbažu novada lauki pirmo reizi kopš 1710.gada Lielā mēra cieta no tik nopietna darbaspēka trūkuma, ka labība, siens un 1924.gada izcili labā āboliņa raža daudzviet palika līdz galam nenovākti. 1923.gada sliktie laika apstākļi noveda pie lopbarības trūkuma gadu vēlāk. Naktī uz 1924.gada 19.maiju novads piedzīvoja īpaši bargu salnu, kas nodarīja postu dārzos. Neveicās arī zvejniekiem, jo, sākot ar vasaru, reņģu zveja bija tik slikta, ka zivju nepietika pat novada patēriņam. Sekas bija vienkāršas - lai gan badu neviens necieta un darbu varēja atrast, katrs jaunās republikas lats bija jānopelna ar lielām pūlēm. No šejienes cēlās paradums vēl ilgi, līdz trīsdesmito gadu sākumam, turpināt uzrādīt cenas un ienākumus jau atceltajos Latvijas rubļos (50 rubļu - viens lats), lai radītu lielākas turības iespaidu. Ja varam ticēt tā laika statistikai, 1924.gadā Limbažu pilsētā strādnieks varēja nopelnīt divus-trīs latus dienā un tikai nedaudziem kvalificētiem meistariem maksāja četrus. Dienas iztikas minimums bija 66 - 67 rubļi, no tiem 32 - 34 rubļi pārtikai. Īpaši jānorāda, ka Limbažos vietējo pārtikas produktu cenas bija vienas no zemākajām Latvijā. Īres maksa par ''istabu ar ķēķi'' bija pieci lati mēnesī, taču brīvas dzīvojamās platības Limbažos vairs nebija un iedzīvotāju skaita pieaugums apstājās.
Mazturīgi iedzīvotāji varēja apdzīvot vien tikpat mazturīgu pilsētu. Limbažu pilsētas budžetā nebija naudas nopietnam ielu remontam vai to apgaismošanai. Rīgas viesi, kas jau uzskatīja sevi par civilizētiem eiropiešiem, ar pārsteigumu vēroja vecmodīgi bruģētās, dažviet dubļainās ielas, kur apgaismes laternas bija tik vājas, ka nakts gājēju vidū jau bija ieviesies paradums lietot elektriskos kabatas lukturīšus. 1924.gadā pilsētas dome bija palikusi parādā pamatskolu skolotājiem algas par vairākiem mēnešiem un, kad konflikts samilza, uzsāka steidzīgu vēl nesaņemto nodokļu iekasēšanu. Pat galvenās ielas jau bija tik sliktā stāvoklī, ka oktobrī Limbažu dome nolēma lūgt 10 tūkstošu latu valsts pabalstu remonta darbiem. No satiksmes autobusu īpašniekiem togad sāka prasīt sešu santīmu ''pilsētas bruģa lietošanas'' nodokli no katras biļetes. Laikos, kad kalpa zēni bija priecīgi, ja ietaupīja 50 santīmus tirgus apmeklējuma dienai, arī tirgotājiem bija grūti laiki. Limbažu patērētāju biedrība tik tikko noslēdza 1924.gadu bez zaudējumiem. Lai apgādātu pilsētu un tuvāko apkārtni ar apģērbu un apaviem, tobrīd pilnīgi pietika ar trim vietējās ebreju kopienas prasmīgi pārvaldītiem veikaliem. Amatnieku, it īpaši skroderu, tagad bija vairāk, nekā prasīja ierobežotais tirgus un Limbažu novadā saglabājās pirmskara tradīcija, doties uz pilsētu un dot pasūtījumu skroderim, nevis aicināt to uz ''skroderdienām''. Lielie Limbažu gadatirgi 1924.gadā bija labi apmeklēti, taču ne mazums zemnieku devās mājās bez nopietnākiem pirkumiem. Lopbarības trūkuma dēļ saimnieki centās pārdot vecos zirgus, kas tuvāk gada beigām kļuva stipri lētāki. Gaļas lopu cenas mainījās maz. Vienīgā izdevumu joma, kur taupību neievēroja, bija alkohols. Tautā joprojām bija jūtamas tik nesen pārdzīvoto kara gadu sasprindzinājuma sekas. Limbažu traktieri bija apmeklētāju pilni ne tikai tirgus dienās un pēc grādīgas dziras kāroja pat citkārt prātīgi ļaudis, līdz ar to pastrādājot muļķības ar zaudējumiem kā paša kabatai tā cieņai.
Atturība un autobusi
1919.gadā Savienotajās Valstīs tika pieņemts likums, kas aizliedza alkoholisko dzērienu lietošanu. Šis nesaprātīgais lēmums noveda pie nepieredzēta organizētās noziedzības pieauguma, tai pašā laikā tikpat kā neietekmējot tikumu uzlabošanos. Taču 1924.gada tā saucamā prohibīcija bija moderns jaunievedums, ko nevarēja neievērot arī Latvijā. 1922.gadā Rīgā bija dibināta Pretalkohola biedrība un divus gadus vēlāk tās pārstāvji pievērsās iedzert mīlošu dvēseļu glābšanai arī Limbažos. 1924.gada 12.aprīlī, pēc lekciju nolasīšanas visās pilsētas skolās, Saviesīgajā biedrībā pulcējās kā alkohola piekritēji, tā pretinieki. Šie pēdējie, kas presē tika raksturoti kā ''piedzērušies krodzinieki'', mēģināja traucēt sapulci, taču tika izvadīti no zāles. Sanāksmes beigās bija izveidota Limbažu pretalkohola biedrība ar aptuveni 50 biedriem, to skaitā tādi sabiedrības balsti kā skolas direktors Reimanis, mācītājs Šīds, ārsts Eglītis, miertiesnesis Ozols. Iespējams, aktīvākā biedrības veicinātāja bija vietējās tipogrāfijas īpašniece Līze Paucīte, kas tūlīt pēc tam iesaistījās īsti amerikāniskā ticības karā ar Limbažu krodziniekiem. Taču tas joprojām bija vīriešu laikmets un viņas nopelni tika pieminēti pēdējā kārtā. Aizraušanās ar biedrību dibināšanu bija kāda īpatnēja 1924.gada Limbažu iezīme. Dīvaini, bet vecās lielās biedrības, Saviesīgā un ugunsdzēsēji, tieši togad iztika bez skaļiem pasākumiem. Taču tika dibinātas tuberkulozes apkarošanas, skautu, vanagu, pilsētas skolotāju biedrības vai lielāku organizāciju nodaļas, visas šeit pat neuzskaitot. Pienākumu izpildījis, savu darbību 25.janvārī beidza Sieviešu palīdzības korpuss, pirms tam veicot līdzekļu vākšanu, lai uzstādītu luterāņu baznīcā divas plāksnes ar kritušo karavīru-novadnieku vārdiem. Biedrību trakumam bija arī sava ēnas puse. Lai pamatotu tās vai citas organizācijas dibināšanas lietderību, pārmērīgi norādīts uz tā laika Limbažos sastopamajiem trūkumiem, radot presē stipri nepatīkamu atpalicības un prāta sastinguma ainu, kas aizstāja pastāstus par reņģēm.
Pirmos neatkarības gadus ceļošana no Limbažiem uz ārpasauli parasti notika, braucot ar ratiem uz Ozolu staciju un no turienes uz Valmieru. Ar 1924. gadu Latvijā sāka ievest pirmos autobusus, kas nereti bija vieglās automašīnas ar palielinātu sēdvietu skaitu. Uzņēmēju skaitā bija arī limbažnieks Pēteris Ķegums. Līdz 1924.gada vasarai bija izveidotas četras autobusu līnijas, kas kursēja ne biežāk kā reizi dienā. Tās savienoja Limbažus ar Ozoliem, Liepupi, Inčukalnu un Rīgu. Tas patiesi nebija lēts ''prieks'' - brauciens uz Inčukalnu, lai savlaicīgi iesēstos vilcienā uz Rīgu, maksāja 5,50 latus, citiem vārdiem, vairāk kā istabas mēneša īre. Tomēr braucēju netrūka. Autobuss no Rīgas, kam pēc grafika bija jābrauc četrarpus stundas, parasti bija tik pārpildīts un pārkrauts ar bagāžu, ka ceļā bija jāpavada pat septiņas stundas. Tas bija skaidrs pierādījums, cik samilzusi patiesībā ir Limbažu transporta problēma, ja pat ne īpaši turīgi ļaudis bija gatavi izdot nedēļas algu tikai ceļam turp un atpakaļ uz Rīgu. Līdz ar Rīgas autobusa ikdienas regulāru pienākšanu, Limbažos ieviesās paradums gaidīt autobusu pie Pilsētas nama avīžu kioska, dažreiz pat līdz vēlai stundai, lai iegādātos tā rīta galvaspilsētas laikrakstus. Par lielu nelaimi braucējiem, sākotnējais autotransports bija stipri nedrošs, īpaši, ja to lietoja uz nelabotajiem Limbažu apkaimes ceļiem. 1924.gada maijā no Rīgas uz Limbažiem izbraukusī Ceļojošā teātra trupa nonāca grāvī kopā ar autobusu un daži tika ievainoti. Tiesa gan, tolaik, ja nebija lauzti kauli, ievainojumus neuzņēma tik nopietni kā šodien. Līdz oktobrim salīdzinoši īsā Inčukalna reisa autobuss bija iekļuvis jau četrās avārijās. Nepatīkamākais incidents šai maršrutā notika 9.septembrī, kad, šofera noguruma vai neuzmanības dēļ, autobusam iegāžoties grāvī gāja bojā divi cilvēki. Viens no tiem bija Limbažu kopmoderniecības vadītājs Kārlis Barlotti, ko 14.septembrī garā bēru gājienā izvadīja pēdējā gaitā visas Limbažu organizācijas un sabiedriskie darbinieki. Vēl kādu laiku pēc tam Limbažu viesi labprātāk devās uz mājām caur Ozoliem, nevis Inčukalnu.
Politika bez kaislībām
1924. bija Limbažu novada pašvaldību vēlēšanu gads. Līdz šim Limbažu domē bija turējies nenoteikts līdzsvars starp 8 ''pilsoņu'' un 7 sociāldemokrātu deputātiem ar pilsētas galvu advokātu Gastonu Prangi kā samierinātāju un viedokļu šķīrējtiesnesi. Savā mazajā Limbažu ''dīķī'' Prange izrādīja tik izcilu politiķa prasmi, ka tautas lielākā daļa par viņa ietekmi tā īsti nenojauta vai vismaz neinteresējās, taču tas nekādi netraucēja vācu tautības advokātam būt par, iespējams, populārāko kopienas līderi visā Limbažu vēsturē. Šādus panākumus Prange lielā mērā bija guvis ar retu prasmi neiejaukties strīdos par kopienai tobrīd aktuālām tēmām. 1924.gadā Prange izvairījās no dalības kā pretalkohola, tā citu jauno biedrību dibināšanā un uz togad svarīgākajām sarunām ar Rīgu Pilsmuižas sadalīšanas lietā deleģēja savus domes kolēģus. Par nopietnu konkurentu Prangem mēģināja uzstāties pilsētas ārsts Kessels, pēc neveiksmes ar dalību Nacionālajā klubā kļuvis par zemsaviešu faktisko pārstāvi Limbažos. Tā dēļ daktera kungs augustā iekūlās skandālā, kad apstrīdēja policijas uzlikto sodu par dzēruma ''huligānismu'' Kažoka tējnīcā un tika par to kritizēts no konkurentu puses. Politiskā cīņa sasniedza kulmināciju svētdien, 30.novembrī, kad Limbažos notika 11 dažādas politiskas sapulces un ''nacionālisti'' mēģināja izjaukt ''sociķu'' sanāksmi, taču tika izvadīti ar nelielu vardarbības pielietošanu. 6. un 7.decembrī notikušajās vēlēšanās, kur tautas aktivitāte bija jūtami mazāka nekā iepriekš, vietas domē dalīja trīs saraksti. Namsaimnieki saņēma 303 balsis un četras vietas, Apvienotā pilsoņu liste - 602 balsis un sešas vietas, bet sociāldemokrāti - atlikušās piecas. Līdzšinējais divu spēku līdzsvars bija izjaukts, Gastons Prange saglabāja savu amatu. Kā pienākas, tūlīt pēc vēlēšanām ''sarkanie'' preses izdevumi atcerējās par Limbažu saimniecības problēmām, ko bija ignorējuši, atrodoties pie varas. Lai saturētu desmit pilsonisko domnieku koalīciju, Prangem nācās samierināties ar turpmākajām Kessela prasībām.
1924.gads Limbažos bija ne īsti labs, ne slikts, drīzāk jau raibs. Pilsētas vidusskola direktora Ādama Reimaņa vadībā tika atzīta par vienu no izcilākajām valstī pēc augstskolās iekļuvušo audzēkņu skaita. Limbažu dzīvokļu krīzē togad ne bez pamata vainoja jaunos censoņus no apkārtnes pagastiem, kas bija sabraukuši, lai mācītos. 1.decembrī luterāņu draudze beidzot atstādināja savu nesaprasto mācītāju Jāni Steiku. Tas noveda pie iekšēja konflikta draudzē un jāpiebilst, ka ne mazāk nopietnas cilvēcisko attiecību problēmas tobrīd pārdzīvoja pilsētas pareizticīgie. Prātīgākais Steika darbs togad bija drosme nepieļaut pamatīgu skandālu 22.jūnijā, kad, laulājot kādu virsleitnantu, pie altāra sastapās divas līgavas - atzītā un atraidītā. Ignorējot briestošo traci un baznīcēnu šķelšanos divās nometnēs, Steiks izpildīja savu pienākumu. Mazturība un nereti pat nabadzība 1924.gadā noveda pie zādzību skaita strauja pieauguma. To skaitā bija gan ''smalkas'' kabatu zādzības Limbažu traktieros, gan arī no kūts izvestu lopu kaušana tuvākajā mežā. Par laimi, tādas neseno juku laiku nejēdzības, kā laupīšanas un slepkavības, vairs nebija cieņā. Par godu Limbažu domniekiem un ierēdņiem jāsaka, ka 27.augustā notikusī pilsētas valdes revīzija neatrada nopietnus pārkāpumus un ar izbrīnu tika konstatēts, ka neatkarības gados limbažnieki nav iesnieguši nevienu sūdzību nodokļu lietās. Gada gaišākie brīži pilsētā bija 31.augusta pirmās Dziesmu dienas ar astoņu apkārtnes koru un 250 dziedātāju piedalīšanos un nedēļu iepriekš notikušās Umurgas dziedāšanas biedrības 55 jubilejas svinības, ko protams atzīmēja arī Limbažos. Turpināja risināties ''mērnieku laiku'' stāsts par Pilsmuižas zemju dalīšanu, kur Limbažu dome ilgi nogaidīja Rīgas piedāvājumu, līdz augusta beigās nolēma sūtīt uz Rīgu savus pārstāvjus Bārdu un Treimani sarunu uzsākšanai. 23. oktobrī ministru kabinets nolēma iesniegt Saeimai likumprojektu par Limbažu administratīvajām robežām un par tā svarīgajām sekām runāsim, apskatot jau 1925.gada gaitas.
Juris Pavlovičs, Limbažu muzeja vēsturnieks
Pārdomas Limbažu dzelzceļa 90. gadadienā
Laika ritums ir neapturams un šoruden aprit jau deviņdesmit gadu kopš Limbažus sasniedza dzelzceļa līnija. Tās iespaids uz pilsētu un visu novadu bija milzīgs. Blakus ''vecajiem'' Limbažiem radās jaunie kvartāli starp parku un staciju, novada zemnieki beidzot varēja nogādāt uz Rīgu savu ražu un lopus, Limbažos un Alojā kļuva iespējams bez pūlēm aizbraukt uz galvaspilsētu un atgriezties tai pašā dienā. Pārmaiņu uz labo pusi bija tik daudz, ka 1934. - 1935.gadā laikabiedri bija pārāk apjukuši, lai tās visas pieminētu. Mans uzdevums šodien nav stāstīt jums dzelzceļa būves vēsturi - to izdarījuši jau celtniecības uzraugi un rīkotāji laikos, kad vēl bija pierasts atskaitīties tautai par katru izdoto latu. Drīzāk šī gadadiena dod mums iemeslu padomāt, ko ne tik senie, vien divas - trīs paaudzes attālie notikumi māca par novada un plašās pasaules pagātni un šodienu.
Runas par dzelzceļa būvi no Rīgas uz Rūjienu sākās 1903.gadā, kad jaunu sliežu līniju likšana bija galvenais progresa simbols. Taču, neskatoties uz uzņēmēju un varas iestāžu aizrautību, sākotnējas intereses ieguldīt būves kapitālu tieši šai līnijā nebija. Te atkal jārunā par apgrūtinājumu, ko daba devusi Limbažu novadam - reljefu, kas bieži nav labvēlīgs ceļu būvei. Ilgus, garus gadsimtus ceļotāji meta loku ap smiltājiem uz austrumiem no Rīgas un zviedru pasta ceļu gar krastu šai posmā visticamāk izmantoja vien ziņneši un nedaudzi drosminieki. Vidzemes rietumu daļa diemžēl nevarēja piedāvāt tos labumus, kā dēļ tik strauji būvēja dzelzceļus citos apvidos jeb, pareizāk sakot, nevarēja piedāvāt tik daudz, lai privātais kapitāls būtu ar mieru apmaksāt sliežu likšanu caur smiltājiem un purvājiem kopā ar dārga tilta būvi pār Gauju. Peļņas gūšanai sākotnēji izrādījās pietiekams 1912.gadā izbūvētais šaursliežu dzelzceļš no Valmieras uz Ainažiem. Tiesa gan, 1913. - 1914.gadā Baltijas tautsaimniecība piedzīvoja varbūt ''treknākos'' gadus mūsu zemes vēsturē un naudas pārpilnības bezrūpībā beidzot tika izstrādāts pirmais Rīgas - Rūjienas dzelzceļa trases sākotnējais projekts. Tomēr jāšaubās, vai šie plāni tiktu ātri īstenoti, pat ja nesāktos Pasaules karš - runas par drīzu saimniecisko krīzi 1914.gadā kļuva aizvien skaļākas. Limbažu novads nevarēja izbēgt no Dieva vai Dabas (kā nu kurš vēlas) noliktās vietas uz zemes virsas un bez labiem ceļiem šī vieta neļāva Limbažiem pārvarēt ''ārštata'' pilsētas statusu, ko pilsētai atvēlēja Krievijas impērijā.
1922.gadā runas par Rūjienas dzelzceļu atsākās jau pavisam citādos apstākļos. Bija nodibināta Latvijas valsts un tās transporta vajadzības ne visur sakrita ar impērijai būvēto dzelzceļu tīklu. Jauna sliežu līnija uz Rūjienu bija nepieciešama, lai atdzīvinātu samērā plašus no pārējās valsts teritorijas tikpat kā atrautus apvidus, jo būvēt šosejas būtu vēl dārgāk un grūtāk. Stāsts par to, kā, laikā no 1922. līdz 1928.gadam, lēmums būvēt Rūjienas dzelzceļu pārtapa no iedomām dažādu radošu cilvēku galvās par likumu, ir atsevišķa pētījuma vērts. Diemžēl, tā 1920-to gadu kaktu uzņēmējdarbības anekdote, ar ko tik spoži sākas Rozīša romāns ''Ceplis'', bija skumja patiesība un vismaz sākotnēji uz dzelzceļa būvi pretendēja firma bez atbilstoša kapitāla un iespējām, acīmredzami cerot gūt labumu no valsts piešķirtā atbalsta. Politiķu aprindās projekts tika vērtēts stipri neviennozīmīgi, taču, atskatoties pagātnē no šodienas, nevar apgalvot, ka kaut viena debatēs iejauktā partija būtu to darījusi, nedomājot par Latvijas interesēm. 1920-to gadu politiķi nebija eņģeļi, taču tas, ko šodien tik vienkārši dēvē par elektorātu, toreiz bija briesmu un drausmu laikus tikko pārcietusi un visa veida blēdības un ākstības redzējusi tauta. Vēlētāji bija gatavi piedot ''grēciņus'' tikai apmaiņā pret deputātu darba konkrētiem pierādījumiem. Deputāti un ministri savukārt bija reālisti, kas labi zināja - tukši projekti valstī ar 60 latu algām, kur 300 latu mēnesī ļauj izlikties par buržuā, nestrādā. Vīri pie 1920-to gadu Latvijas stūres zināja, ka naudas, pat labos laikos, pietiks tikai viena dzelzceļa būvei un nedeva atļauju Rūjienas līnijas darbu sākšanai, kamēr nebija pabeigta vēl svarīgākā Liepājas līnija.
19.gadsimtā latvieši bija labi iemācījušies vai, drīzāk jāsaka, atcerējušies prasmi pārvaldīt sevi pagasta kopienu apmērā. 20.gadsimta sākumā jau augstskolās izglītoto latviešu paaudze parādīja spēju pārvaldīt pilsētas un apriņķus. Taču pašu valsts pašu tautas rokās pirms simts gadiem bija vēl neredzēts uzdevums. Limbažu novada nākotne toreiz bija atkarīga no Latvijas vadošo ļaužu spējas būt par valstsvīriem. Rūjienas dzelzceļa projekts bija pa spēkam tikai apvienojot valsts resursus. Lai uzbūvētu tikai vienu dzelzceļa tiltu pāri nelielai upītei, būtu vajadzīgs Limbažu pilsētas tā laika gada budžets. Dzelzceļa būves pabeigšana nesolīja komerciālu peļņu tagadnē, bet tautas labklājības pieaugumu nākotnē. Pirms simts gadiem cilvēki prata taupīt. Dzelzceļš līdz Limbažiem, ieskaitot divus lielos tiltus, tika uzcelts ar vislētākajām iespējamajām metodēm, ar stingru noteikumu, ka tas nemazinās ceļa kvalitāti. Drīz pēc būvdarbu sākuma, 1930.gadā, Eiropā sākās Lielā ekonomiskā krīze, ko Latvijā vēl vairāk saasināja 1928.gada lietavu neražas sekas. Viedoklis par celtniecības pārtraukšanu tika pārspēts ar saprātīgu spriedumu, ka ietaupījums būs niecīgs salīdzinājumā ar dzelzceļu nesaņēmušo novadu postu. Tā vietā, gluži otrādi, dzelzceļa būve kļuva par nopietnu atspaidu tuvākajos pagastos un ar 1932.gadu, visgrūtākajā brīdī, arī krīzē smagi cietušajos Limbažos. Tieši tobrīd, kad jau varēja nojaust būvdarbu tuvošanos, limbažnieku neticība nākotnei bija sasniegusi zemāko punktu un dzelzceļa zemes darbi izrādījās par glābiņu pilsētas un apkārtnes trūkumcietējiem.
Mūsdienās ļoti mīl apspriest vēstures alternatīvas. Rūjienas dzelzceļa Limbažu posma vēsturē šādas alternatīvas nav. Ātrāk par 1934.gadu šo dzelzceļa līniju uzbūvēt nevarēja divu būtisku šķēršļu dēļ. Par daudz smagāku problēmu izrādījās visu 1933.gadu aizņēmušie zemes darbi, taču - pats galvenais, dzelzceļu nevarēja atklāt pirms jaunā Gaujas tilta uzcelšanas 1934.gada janvārī. Oficiālajā atklāšanas dienā, 1934.gada 15.septembrī, dzelzceļš vēl nebija gatavs drošai satiksmei, tā sākās 5.novembrī. Taču toreizējā vara juta spriegumu un pārmaiņu gaidas tautas apziņā. Sākotnējā atklāšana bija apliecinājums limbažniekiem un apkārtnes pagastiem, ka dzelzceļš nav tukšu solījumu fantāzija. No savas puses darbojās arī vietējās pašvaldības, kas informēja un gatavoja zemniekus un amatniekus iespējām, ko paver Limbažu stacijas atklāšana. Par godu Kārlim Ulmanim jāsaka, ka jaunais autoritārais režīms neizmantoja dzelzceļa būvi propagandas kampaņai, kas tolaik bija tik populāras Eiropā un Amerikā. Pestīšana zemes virsū netika solīta, tā vietā tirgus produktu ražotāji tagad varēja nopelnīt vairāk un veiksmīgi piensaimnieki - daudz vairāk, ja turpināja tikpat smagi un godīgi strādāt. Šodien var likties pat šokējoši, ka vismaz sākotnēji uz Limbažu līnijas izmantoja vecākos, bieži vēl cara laika vagonus kravām un pasažieriem. Taču tolaik runa bija nevis par mēdiju ''piāru'', bet darbaspējīgu risinājumu. Kravas un pasažieri gluži labi aizkļuva no Limbažiem uz Rīgu un atpakaļ arī necilos vilciena sastāvos.
Kas nu šķiet pavisam neticami, veco laiku latvieši, būvējot dzelzceļu, vispirms iekārtoja ritošo saimniecību un tikai tad domāja par staciju ēkām sliežu malā. Pirmos divus Limbažu stacijas pastāvēšanas gadus, no 1934. līdz 1936.gada rudenim, pasažieri iekļuva vilcienā pa neizbūvētu sliežu ceļa malu, klupdami krizdami pie tumšajā laikā nepietiekama apgaismojuma. Protams, bija krietni daudz sūdzību par zilumiem un saplēstām drēbēm. Taču nekas slikts nenotika, tautas nodokļu nauda tika tērēta ar apdomu un Limbažu pirmā dzelzceļa stacijas ēka sāka darbu 1936.gada 25.oktobrī kā vienlaikus moderni aprīkota un savam mērķim precīzi pielāgota celtne. Tā paša gada pēdējās dienās stacijas ēkā tika atvērts valsts telegrāfa aģentūras LETA kiosks, ko jāpiemin īpaši. Viena no uzteicamākajām Pirmās republikas sabiedriskajām ierīcībām bija valsts pabalstīti preses, rakstāmlietu un grāmatu kioski dzelzceļa stacijās. Atšķirībā no mūsdienu kiosku turētājiem, LETA kioski piedāvāja vienu preces klāstu visā valstī. Ja mazākas stacijas kioskam nebija ārzemju preses izdevumu vai grāmatu, ko izlika uz letes galvenokārt lielpilsētās, tās varēja pasūtīt. Laikmetā, kad nebija televīzijas un pat īsās kinohronikas Limbažos redzēja reti un pieticīgi, pasaule notikumos ieinteresēti cilvēki varēja iegādāties stacijā vācu un angļu ilustrētos žurnālus un citu aktuālu literatūru. Nevar nepieminēt, ka, pateicoties dzelzceļam, Rīgas avīzes nonāca Limbažos izdošanas rītā un, īpaši sākoties Otrajam pasaules karam, tika gaidītas un pirktas tikko kā no vilciena.
Togad, kad dzelzceļš sasniedza Limbažus, automašīnas pārvietojās pa Latvijas ceļiem ar ātrumu 30 kilometri stundā un neviens nebija drošs, ka pa ceļam nenotiks avārija kādas grambas dēļ. Pasta autobusa biļete uz Rīgu maksāja istabas īri Limbažos par divām nedēļām. Sliktā laikā pusducis Limbažu auto pa laikam iestiga Rīgas ielas vidū. Pašvaldībai, ko vadīja daudzās lietās izcilais politiķis Gastons Prange, katastrofāli trūka naudas un 1934.gadā pilsētas saimniecība, ja varam ticēt viņa kritiķiem no ''ulmaniešu'' puses, jau bija bankrota priekšā. Dzelzceļš mainīja visu. Pirmajā gadā pēc atklāšanas Limbažos valdīja amerikāņu zelta drudzim līdzīgas izjūtas, jo, kaut godīgi pelnīta, zemnieku rokās nākošā nauda šķita ''viegla''. Trīs stundas līdz Rīgai un tikpat uz otru pusi. Ar 1935.gadu Limbažos sāka ierasties komersanti un tūristi, kam līdz tam nomaļus dzīvojusī pilsēta tā īsti nebija gatava. Pilsētas kasē sāka ienākt nauda un tika saņemts autoritārās varas atbalsts, kas 30.gadu vidū nāca īsti vietā un, nu piedodiet lūdzu, tā sagadījās, deva Limbažiem vairāk, kā iepriekšējā parlamentārisma gadi. 1936.gada rudenī dzelzceļš sasniedza Aloju, kur pārmaiņas bija varbūt pat vēl lielākas. Var pat apgalvot, ka tieši togad dzelzceļa dēļ Limbaži un Aloja pārvarēja senās satiksmes grūtības un iekļāvās vienā novadā. Dzelzceļa patiesā nozīme kļuva skaidra pēc 1944.gada, kad bēgošie nacisti izpostīja Rūjienas līniju, sagraujot novada satiksmi. Tikai pēc dzelzceļa atjaunošanas līdz Limbažiem 1954.gada novembrī pilsēta sāka atgūties transporta jomā. Bet tad jau arī Padomju Latvijā sākās gluži vācisks lielo autoceļu laiks.
Limbažu muzeja vēsturnieks Juris Pavlovičs
Vēlreiz par zudušo piemiņu
Anna Veidemane, fotogrāfija no Vijas Lukstiņas arhīva
2020.gada 6.oktobrī Limbažu muzejs publicēja avīzē ''Auseklis'' nelielu pētījumu par Pirmā pasaules kara laikā Limbažu hospitālī mirušo karavīru kapa pieminekli pilsētas pareizticīgo kapos. Laika gaita un politikas vētras jau bija dzēsušas no novada ļaužu atmiņas apstākļus, kādos 1937.gadā piemineklis tika uzstādīts, un lasītājiem šī tēma likās interesanta. Publicējot rakstu, Muzejs apsolīja novada vēstures entuziastiem, ka, tiklīdz nākotnē būs iegūtas jaunas ziņas par pieminekļa izcelsmi, mēs tās apkoposim un publicēsim. Kā labi zināms katram novadpētniekam, jaunas atziņas par pagātni nenāk pēc pieprasījuma un pārāk bieži ir laimīgas nejaušības rezultāts. Muzejs lika lielas cerības, ka Latvijas pareizticīgo baznīcas arhīvos pieminekļa celtniecības gaita būs apskatīta pietiekami sīki. Diemžēl, mūsu rīcībā nonāca tikai trīs, lai arī vērtīgi dokumenti, kas liek paskatīties uz jau 2020. gadā izklāstīto kritušo karavīru pieminekļa tapšanas vēsturi no pavisam jauna skatupunkta, ko liekam šeit priekšā sakarā ar Muzeja jaunās izstādes ''Katram sava zvaigzne'' atklāšanu. Vēlamies vien vēlreiz norādīt visiem novada vēstures mīļotājiem un cienītājiem, ka mūsu ziņas par pagātni ir tieši tik lielas, cik liels ir saglabāto rakstisko un materiālo liecību skaits un nekāda pētnieka atklāsme nevar aizstāt to trūkumu. Var gadīties, ka tieši jūsu mājās atrodas kāds šķietami mazsvarīgs ar senlaiku roku rakstīts teksts, kas var dot atbildi uz citādi nekādi neatbildamo.
1937.gadā tuvojās beigām Limbažu pareizticīgajā draudzē augstu cienītā priestera Jāņa Baumaņa kalpošanas laiks un 14.februāra draudzes sēdē tika nolemts cita starpā noslēgt to ar draudzes pārraudzībā esošo kapu sakopšanu. 12. martā ''Limbažu Vēstnesī'' šai sakarā tika publicēts Jāņa Baumaņa aicinājums pilsētniekiem. Līdz šim nebija zināms, ka 20.februārī aktīvākā draudzes dāmu komitejas locekle Anna Veidemane bija griezusies pie Latvijas pareizticīgo metropolīta Augustina ar lūgumu vākt ziedojumus kapu apkopšanai Rīgas pareizticīgo draudzēs. Īpaši jānorāda, ka tas bija tieši Annas Veidemanes lūgums un citu parakstītāju vēstulei nav. Saprātīgi spriežot, un pārāk bieži vēsturniekam nav cita līdzekļa kā vērtēt pagātnes notikumus, varam secināt, ka Veidemane vāca līdzekļus kam nopietnākam par kapu celiņu, soliņu un dažu akmens apmaļu sakopšanu. 25.februārī pareizticīgo Sinode atļāva vākt ziedojumus un tas, acīmredzami, bija svarīgs faktors līdzekļu iegūšanā, jo 25.aprīlī Limbažos notikušais ziedojumu vākšanas saviesīgais vakars ienesa tikai 85 latus. Visticamāk, lēmums par kopīga pieminekļa uzstādīšanu pie karavīru kapiem tika pieņemts tai pašā 1937.gada aprīlī un tad arī veiksmīgi noslēdzās sarunas ar visas nacionāli nozīmīgas piemiņas vietas uzraugošo Brāļu kapu komiteju par papildus finansējuma piešķiršanu. Turpmākā darbu gaita mums diemžēl pagaidām nav zināma. 1937.gada 21. novembrī notika pieminekļa iesvētīšanas ceremonija priestera Baumaņa vadībā ar Brāļu kapu komitejas amatpersonu piedalīšanos un Jāņa Bārdas uzrunu draudzes vārdā. Tiktāl viss norādīja uz to, ka pieminekli uzcēla par no Rīgas nākušiem līdzekļiem ar nedaudz mazāku draudzes vadības atbalstu. Taču tagad, skatoties uz Limbažu pareizticīgo draudzes 1938.gada 6.marta vispārējās sapulces protokolu, nākas šo viedokli mainīt. Pieminot karavīru pieminekļa uzstādīšanu kā vienu no ievērojamākajiem iepriekšējā gada darbiem, sapulce izteica īpašu pateicību Annai Veidemanei. Jebkurš, kas zina, cik konservatīva tālajos trīsdesmitajos gados bija ne tikai pareizticības, bet arī citu Latvijas konfesiju un organizāciju attieksme pret sieviešu aktīvu līdzdalību to darbā, var secināt, ka Annas Veidemanes darba un pavisam noteikti arī līdzekļu ieguldījums bija izšķirošs šī pieminekļa tapšanā un bez kādas ticīgas sievietes skaidras sirds upura karavīru kapi būtu gājuši zudumā.
Tālu Krievijā dzimusī Anna Ļeontjeva kļuva par limbažnieci 1916.gadā sastopot aptiekāru Leopoldu Veidemani, ar kuru saistīja savu mūžu un dzīves vietu uz nākamajiem gadus desmitiem. Viņas garajā bija vismaz divi varoņdarbi, ar ko Anna nekad nelielījās, dzīvojot un strādājot ar pieticīgu atturību. 1915.gadā Anna Veidemane, kalpojot kā žēlsirdīgā māsa 104. lauka hospitālī, saņēma augstāko Krievijas impērijas apbalvojumu sievietēm sanitārajā dienestā - Sarkanā krusta piekariņu, kas pielīdzināms ordenim. Tagad šis apbalvojums glabājas Limbažu muzejā. Otrs varoņdarbs bija visu 1937.gadu ilgusī cīņa ar birokrātiju un finansējuma problēmām, lai uzstādītu virs jau tobrīd aizmirstu nejaušu kara upuru kapiem pieminekli viņu atcerei. Tas liek domāt, ka Annas Veidemanes dzīvē bija vēl daudzi citi, varbūt mazāki, bet tikpat cienījami darbi, ko lika veikt viņas godīga kristīga cilvēka audzināšana.
Piebildei - Muzejam pagaidām nav izdevies noskaidrot pieminekļa finansējuma un izgatavošanas precīzus apstākļus, ko mēģināsim darīt nākotnē, tiklīdz laiki un iespējas atļaus.
Limbažu muzeja vēsturnieks Juris Pavlovičs
Limbaži tai Jāņa Steika gadā
Limbažu vecā slimnīca Dārza ielā ap 1925. gadu
Kā jau pierasts, gada beigās Limbažu muzejs dāvina pilsētai un novadam stāstu par gadsimtu senu pagātni. Šoreiz pienācis laiks runāt par 1923. gadu, kad nepagāja ne dienas, lai limbažnieki neapspriestu, ko tikko pateicis vai pastrādājis luterāņu draudzes gans Jānis Steiks. Tomēr, atskatoties no laiku tāluma, jāsecina, ka pat skaļais savādnieks Steiks izrādījās nespējīgs aizēnot Limbažu ikdienas gaitu daudzveidību un vietējo uzņēmēju un tautas darbinieku šķietami necilos panākumus, kas saturēja kopā pilsētu.
Zeme ir, naudas nav
1923. gada janvārī Limbažu pagastā bija ja ne liela raudāšana, tad vismaz zobu klabēšana. Dažus mēnešus iepriekš pagasts bija apmainījis ceturtdaļu pūrvietas no savulaik Rīgas dāvinātā pagastmājas trīs pūrvietu zemes gabala, nepārbaudot, ka pēc līguma šo zemi drīkst izmantot tikai pašvaldības vajadzībām. Gandrīz pusgadu Rīga draudēja ar sankcijām, līdz beidzot 1. februāra domes sēdē atvēlēja zemi pagasta brīvā lietošanā.
Pāris nedēļu vēlāk, februāra vidū, pārsteigumu piedzīvoja jau Limbaži. Tobrīd pa visu Latviju bija izskanējis dāmu romāna cienīgs stāsts, kā Limbažu novada Rīgas pilsētas muižu inspektors Līcis, uzdodoties par citu cilvēku, bija solījis mīlēt un precēt kādu Rīgas jaunkundzi, bet tālāk par mīlēšanu negāja. Pēc grēcinieka atlaišanas Rīgā nolēma, ka piemērotākais tās Vidzemes muižu uzraugs pagaidām būs Limbažu pilsētas galva advokāts Gastons Prange. Būdams praktisks cilvēks, Prange šo pienākumu uzņēmās, taču turpmāk laiku Limbažu pilsētas lietu kārtošanai spēja atlicināt ar pūlēm. Palaikam viņu aizstāja Jānis Bārda. Bez tam jau vasaras sākumā Prangem pirmo reizi sabiedriskās darbības laikā nācās paciest nelabvēļu lamas par it kā slepus rīkoto muižas pļavu nomas izsoli.
Jau nacionāla mēroga nopēlumu Limbaži izpelnījās 1923. gada 8. aprīlī, kad Rīgā sanāca rentnieku kongress. Pilsmuižas iekļaušana Limbažu pilsētas robežās, kas bija likumsakarīgs jaunā pašvaldību likuma rezultāts un nemainīja muižas piederību, aiz pārpratuma tika uzņemta kā šķērslis rentes māju izpirkšanai. Gada beigās Rīgas un Limbažu novada rentnieku konflikts par izpirkšanas maksas apmēriem samilza jau tiktāl, ka 11. decembrī zemnieku delegācija ieradās pie Saeimas agrārkomisijas priekšsēdētāja Artura Alberinga.
Pēc vienprātīga laikabiedru sprieduma Vidzemes gadatirgi 1923. gadā bija ne mazāk bagātīgi kā pirms kara. Tomēr daudzi tirdzinieki augsto cenu dēļ brauca mājās tukšā. Laukstrādnieku algas palika tikpat augstas kā iepriekš – vismaz 400 latu gadā pirmajam puisim – un pat nedaudz pieauga. Gads izrādījās reti mitrs. Pēdējais sniegputenis izcēlās 24. aprīlī, Jurģu tirgus dienā, jūlija lietavas padarīja ceļus un laukus neizbraucamus un rudens šķīdoņi turējās līdz pat Jaungadam. Limbažu novads, īpaši piejūras zemes, piedzīvoja gada sliktākās ražas Latvijā un sen neredzētu apmēru kartupeļu puvi. Pat to, ko izdevās novākt, bieži bija par dārgu vest pa ceļu, bet dzelzceļš uz Rūjienu vēl atradās pirmā projekta stadijā. Nav brīnums, ka novada zemnieku ēkas arī togad palika neceltas un neatjaunotas. Kamēr Rīgā naivi ļaudis domāja, ka Limbažu filca fabrika turpina nodarbināt 200 cilvēku (kā pirms kara), 1923. gadu šis uzņēmums sagaidīja ar sešiem pagaidu strādniekiem, jo pamata ražošana tikko bija apturēta sakarā ar noieta problēmām. Limbažos vairs nebija jaunu darbavietu, un iedzīvotāju skaits apstājās pie 2500. Strādnieku ienākumi bija tik nedroši, ka togad nosauktie skaitļi pat salīdzinoši netālās pilsētās varēja atšķirties pat divas reizes. Tika uzskatīts, ka par dienas darbu Limbažos var nopelnīt divus un, ja veicas, pat trīs latus. Presē minētā īres maksa par istabu ar ķēķi – pieci lati mēnesī, uzskatāma par stipri neprecīzu, jo 1923. gadā Limbažos pavisam noteikti bija daudz vairāk īrnieku nekā atbilstošu mājokļu. Pilsētas dome darīja, ko varēja, taču togad pieņemtais 47 376 latu budžets bija krietni par mazu un tikko sedza sociālos izdevumus, ieskaitot nabagu pabalsta celšanu no 1,40 uz 2 latiem mēnesī. Ne savas vainas dēļ Limbaži joprojām izskatījās kā pēc kara – ar slikti labotām ielām un vājām petrolejas laternām. Vienīgā laime nelaimē bija zemākā dzīves dārdzība valstī.
Atgriešanās miera laikos
Pēc katra
kara vajadzīgi vairāki gadi, lai tiktu galā ar nodarīto postu. Tikai 1923. gadā
Limbažu ikdiena beidzot atgriezās pie miera laikam piedienīgas kārtības. Par
šīs atjaunošanas simbolisko datumu var uzskatīt 27. jūniju, kad noslēdzās
1917. gadā uz Maskavu izvesto un veiksmīgi atgūto luterāņu un pareizticīgo
baznīcu zvanu uzstādīšana un iesvētīšana. Neatkarības laiks, kad katrai
reliģiskajai konfesijai bija jāprot iztikt bez valsts atbalsta un
mācītājmuižām, piespieda draudzes rūpīgi skaitīt naudu. Runājot par mācītāja
Steika dīvainībām, parasti aizmirst, ka tieši viņam izdevās panākt jaunas
luterāņu draudzes padomes ievēlēšanu 29. martā, ticīgo precīzu reģistrāciju
un to ziedojumu grāmatvedību, kā rezultātā jau 1924. gadā draudzes
ienākumi dubultojās. Pareizticīgo draudze bija ne mazāk veiksmīga pilsētā ļoti
iecienīto bazāru rīkošanā, tikai vienā no tiem – 26. augustā – nopelnot
1032 latus.
Jūras iela ap 1930.gadu. Pa labi Lauvas aptieka
1923. gadā ievērojami uzlabojās limbažnieku pirms tam pieticīgās iespējas saņemt medicīnisko palīdzību. Tikko atgriezies no pieredzes apguves ceļojuma pa Vāciju, ārsts Dāvids Kessels sāka pārveidot necilo Limbažu slimnīcu atbilstoši sava laika medicīnas pamata prasībām. 1923. gada laikā, izmantojot paša ietaupījumus, viņš ierīkoja slimnīcā kalnu saules un elektroterapijas kabinetu un uzstādīja rentgena aparātu. No tā laika Kessels vadīja slimnīcu kā privātuzņēmējs, iekasējot no pilsētas slimokases pacientu maksas. Vairāk nekā gadsimtu Limbažos bija viena pilsētas aptieka, tāpēc nav brīnums, ka tās īpašnieks 1922. gadā ar lielu nepatiku uzņēma ziņu par otras aptiekas koncesijas izsniegšanu farmaceitam Jēkabam Prūsam un gandrīz gadu lika šai lietā juridiskus šķēršļus. Prūsa Lauvas aptieka Jūras ielā, vienā no pazīstamākajiem Limbažu namiem, tika iesvētīta 1923. gada 2. augustā.
Naudas un sadzīves grūtības netraucēja ļaudīm kā visos laikos remdēt bēdas grādīgā dzirā. Gads Limbažos sākās ar iesilušo Ķipēnu muižas strādnieku traku kautiņu un vienu bojāgājušo. Ienesīgākā peļņas diena Limbažu traktierniekiem togad bija 24. aprīlis, kad pēc Jurģu tirgu pēkšņi pārsteigušā sniegputeņa gan pircēji, gan pārdevēji meklēja iespēju sasildīties. Piecu Limbažu krogu solīdā peļņa bija labi zināma pilsētas runasvīriem, tāpēc septembrī dome sāka apspriest iespēju samazināt traktieru skaitu līdz trim (Saviesīgās biedrības bufete sarakstā acīmredzot neietilpa) un paaugstināt kopējo krogu nodokli no 2000 uz 2500 latiem. Krogu īpašnieki savukārt uzstājās ar pretprasību noteikt viņiem ar likumu darba laiku, jo slāpstošā tauta vēlas spirdzināties vai jebkurā dienas un nakts stundā. Dzērāju ne mazāk iecienīta vieta bija valsts degvīna noliktavas bode Tirgus laukuma Limbažu bazārā, lai gan 1923. gada rudenī tika izteiktas sūdzības par tur veikto preces atšķaidīšanu. Blēdības konkurences dēļ vēl nesakārtotās saimniecības apstākļos bija pierasta lieta, un decembrī trīs no cienījamākajiem Limbažu tirgotājiem tika sodīti par kontrabandas preču pārdošanu. Šolomovičs samaksāja pat 580 latu!
Par prieku atturībniekiem gadu iepriekš ierīkotā kopmoderniecība vasarā sāka apgādāt pilsētu ar veselībai drošu augstākā labuma pienu. Vēl viens noderīgs pasākums bija Lauksaimniecības biedrības uzsāktā Pilsmuižas mūra rijas pārveidošana par augļu žāvētavu. 29. aprīlī Cēsīs notika trīsstāvu dzirnavu ēkas, vēlāko Eglīša dzirnavu celtniecības darbi. Daiļo mākslu jomā svarīgākais notikums bija rudenī uzsāktā Saviesīgās biedrības skatuves iekārtu atjaunošana ar 600 latu pabalstu no Kultūras fonda. Atliek vien nosaukt 1923. gada laimīgāko limbažnieku – aprīlī ārsts Rūdolfs Eglītis ieguva Sarkanā Krusta loterijas lielo vinnestu.
Politikas un Steika lietas
1923. gadā radās Limbažu partiju politika. Pirms tam pastāvēja tikai dalījums sarkanajos un pilsoņos, bet tad pilsoņi sāka šķelties daudzās un dažādās partijās, kas viena otru apkaroja bargāk nekā iepriekš komunistus. Abas nacionālās lielpartijas – sociāldemokrāti un zemsavieši –, pārliecinātas par savu spēku un elektorātu, iztika ar pieklājīgi sasauktām un vadītām sapulcēm. Ar viņiem togad Limbažos izmisīgi un skaļi centās konkurēt Kristīgi nacionālā savienība un nule modē nākušais Latvju nacionālais klubs. Kristīgo vietējā līdera lomu no sava priekšgājēja Luda Bērziņa pārņēma Jānis Steiks, un ir iemesls domāt, ka tieši apmātība ar politiku kļuva par viņa pirmo klupšanas akmeni mācītāja amatā. Nacionālais klubs, kas dibināja savu Limbažu nodaļu 2. decembrī ar visu biedrību pārstāvju saietu Tirgus laukumā un ministru prezidenta Meierovica apsveikuma nolasīšanu, bija iesakņojies pilsētā, galvenokārt pateicoties daktera Kessela pūlēm. Kessels, kuram nebija izdevies uz ātru roku kļūt par vietējo zemsaviešu vadoni, no bēdām cerēja izlīdzēties, piekabinoties uzlecošajai Nacionālā kluba zvaigznei. Taču viņa pretenzijas būt galvenajam nacionāli domājošajam Limbažos sadusmoja vietējos aizsargus un patiesos neatkarības cīņu varoņus. Pilnai laimei Kessels pamanījās padzīt no pēc mītiņa notikušās teātra izrādes sociķus, kuri no tā laika gadiem ilgi darīja pasaulei zināmu katru daktera darba un sadzīves kļūdu. Pati to vēl nezinot, 1923. gada 15. aprīlī jaunu vietējo partiju nodibināja Limbažu namsaimnieku biedrība. Būdami ļoti neapmierināti ar nākamā gadā jūlijā pieņemtā Īres likuma projektu, namsaimnieki vienbalsīgi nolēma sākt pret to protestēt. Cīniņu rezultātā turpmākās Limbažu pašvaldību vēlēšanas ieguva stingru Namsaimnieku listi, kas nākamos desmit gadus bija ja ne stiprākais, tad vismaz ietekmīgākais politiskais spēks pilsētā par spīti lielajām partijām.
Gada galvenais notikums noteikti bija Atbrīvošanas karā kritušo pieminekļa atklāšana 1. jūlijā ar visu godātā prezidenta Jāņa Čakstes trešo vizīti Limbažos. Zīmīga šī pasākuma īpatnība bija dažu preses izdevumu atteikšanās pieminēt Steika piedalīšanos iesvētīšanas ceremonijā. Pēc tam, kad 6. aprīlī nākamais Limbažu mācītājs Rīgā bija sarīkojis teātri pie Lielās ģildes ieejas zemsaviešu kongresa atklāšanas brīdī, skraidot apkārt un bļaustoties, ka Ulmanis nelaiž viņu iekšā, galvaspilsētā par šo savādnieku vairs negribēja dzirdēt. Bet limbažnieki tā pa īstam uz Steiku apvainojās vasaras sākumā, kad kļuva skaidrs viņa dzelzceļa finansēšanas un amerikāņu kapitāla ievešanas solījumu nepatiesums. Piecpadsmit Amerikas gadu laikā Jānis Steiks bija pieradis uzskatīt reliģiju par šovu un ticīgos par maksājošiem izrāžu abonētājiem. Būt Dieva kalps ticības vārdā un iztikt ar ziedojumiem viņš nespēja. Limbažnieki būtu piecietuši blēņas, ko Steiks sarunāja sprediķos, taču naudas izprasīšana līdz pat iesvētāmo nodarbināšanai savos laukos un atteikumiem reģistrēt baznīcas ruļļos nemaksātājus jau robežojās ar vājprātu. Tikai atbilstoši izglītotu mācītāju trūkums luterāņu baznīcā bija galvenais iemesls, kādēļ Steika padzīšana no Limbažiem nenotika jau 1923. gadā. Tādējādi 2. decembra dievkalpojumā Nacionālais klubs bija spiests paciest, ka viņu Limbažu nodaļas karogu iesvēta ar izmeklētiem citātiem no Mērnieku laikiem. Dažiem limbažniekiem Steika sprediķi likās labs iemesls izsmieties, tādēļ uz luterāņu baznīcu svētdienās visai kuplā skaitā sāka piestaigāt arī pareizticīgie. 1923. gadā vēlētājiem bija iespēja izteikt savu viedokli 1. septembra tautas nobalsošanā pret dievnamu atsavināšanu un novembrī veiktajā parakstu vākšanā pret kompensācijām muižu īpašniekiem. Rezultāti – 797 balsotāji un 209 paraksti. Noslēgumā piebildīsim, ka par spīti pretrunām dažādo viedokļu piekritēji toreiz vienlīdz cītīgi gaidīja un lasīja gada dižpārdokli – tikko tulkoto Tarzāna romānu sēriju.
Juris Pavlovičs,
Limbažu muzeja vēsturnieks
Limbažu pilsonis Eižens Finks
Jau vairāk kā trīs gadu desmitus latviešu lasītājs tiek aplaimots ar visdažādākā veida gara darbiem, kur galvenais varonis ir pareģotāja godā celtais Eižens Finks. Gandrīz katru reizi, kad iznāk kas jauns minētajā jomā, un tikko tas atkal ir noticis, novadam tiek atgādināts, ka Finks esot dzimis Limbažos un tātad te jābūt vēl neizzinātām liecībām par viņa jaunību. Limbažu muzejs vēlētos beidzot pielikt punktu šai lietā.
1903. gada lielais ugunsgrēks Limbažos
Jau tuvākajā laikā Limbažu muzejs piedāvās jums pilsētas brīvprātīgo ugunsdzēsēju biedrības vēstures pirmo daļu, ko varēsiet iegādāties apmeklējot muzeju. Šodien atsaucam limbažnieku atmiņā kādu jau sen aizmirstu notikumu, kam bija milzu nozīme pilsētas vēsturē - pirms 120 gadiem izcēlušos ugunsgrēku, kas gandrīz izpostīja Limbažus.
Limbaži pirmo Dziesmu svētku gadā
Kopš pirmajiem latviešu Dziesmu svētkiem pagājuši jau 150 gadi. Par lielo dienu un Limbažu novada dalību Vidzemes dziedāšanas tradīciju veidošanā stāsta izstāde “Baumaņu Kārlis un dziedāšanas tradīcijas Limbažu novadā”, kas pašlaik apskatāma Limbažu muzejā. Tāpēc šoreiz jūsu uzmanībai tiek piedāvāts stāsts par Limbažu pilsētas un pagasta ikdienas gaitām pirms pusotra gadsimta. Lasiet un neklausiet stāstiem, ka vecajos Limbažos nekad nekas nenotika.
Attēls: Aleksandrs Tīls (sēžot pie
galda) ar savas fabrikas strādnieku kori mūža noslēgumā, LžNM
20041
Mīļais, nesteidzies! Recenzija par Aināra Dimanta akadēmisko monogrāfiju ''Latvijas prese 200 gados''
Recenzija par Valda Klišāna grāmatu ''Pieauguša puikas atmiņu klade''
Mēs dzīvojam laikos, kad vismaz trīs Latvijas vadošie bilžu žurnāli vairs nespēj aizpildīt savas lapas ar darbinieku sacerētiem tekstiem un atklāti pārkopē tīmekļa vai pagājušo gadu preses tekstus. Cerēt, ka tik sens un cienījams žurnālistikas žanrs kā grāmatu recenzija saglabās savu agrāk cienījamo vietu preses slejās, šādos apstākļos būtu par daudz prasīts. Pakāpeniski uzņemoties aizvien lielāku daļu darba Latvijas kultūras druvā, muzeji pievēršas jomām un tēmām, ko agrāk nodrošināja citi gara mantu krājēji. Šī ir pirmā no recenzijām, ko publicē Limbažu muzejs, un, saņemot pienācīgu atsaucību, nebūt ne pēdējā. Uzmanību - visas turpmākajā tekstā izteiktās domas un spriedumi ir Limbažu muzeja vēsturnieka vienpersonisks viedoklis un var atšķirties no augstāku sfēru vadlīnijām.
Satversmes, Saeimas un lata gads Limbažos
Kā jau pierasts, Limbažu muzejs Jaunā gada priekšvakarā dāvā novadniekiem stāstu par mūsu pilsētas simts gadus senu pagātni. Lasiet un nekad vairs nesakiet, ka Limbaži jebkad bijuši garlaicīga mazpilsēta, kur nekas nozīmīgs nenotika. Tieši otrādi...
Putas un maldi
Ar 1922.gadu sāka darbu pirmā miera apstākļos vēlētā Limbažu pilsētas dome, kur astoņas vietas bija ''pilsoņiem'' un septiņas sociāldemokrātiem. ''Sarkanā'' opozīcija atteicās no tai piedāvātās dalības pilsētas pārvaldē un pilsoniskie deputāti, ievēlējuši par pilsētas galvu advokātu Gastonu Prangi, ķērās pie darba, citiem padomu vairs neprasot. Domniekiem nācās risināt divas milzu problēmas - naudas trūkumu un zemes šaurību. Cīņu un juku gados Limbaži bija stipri nolaisti un paputināti, taču novads netika iekļauts karā cietušo apgabalu skaitā un nevarēja cerēt uz valsts palīdzību. Vienīgo iespēju izkļūt no nabadzības Limbažu pašvaldība 1922.gadā redzēja pilsētas, Rīgas Pilsmuižas un Limbažu pagasta apvienošanā, tādējādi palielinot Limbažu teritoriju gandrīz desmit reizes. Par nelaimi, ne Rīgai, ne pagastam no tādas shēmas nekas kabatā nekrita un drīzāk nācās gaidīt zaudējumus. 1922.gada decembrī Limbažu pilsētas un pagasta kungi, kā Eiropā pieņemts, izveidoja robežu komisiju, kas togad tā arī nesāka darbu. Lielās prasības pret Rīgu pa to laiku bija saplakušas līdz lūgumam nodot Limbažu pārraudzībā piecas mājas pilsētas nomalē. Daudz cerīgāks uz brīdi likās dižā zemsavieša Ādolfa Klīves Satversmes sapulcē 12.jūlijā izteiktais priekšlikums sākt būvēt dzelzceļu uz Limbažiem. Jautājums, kurš par to maksās, likās atrisināts novembrī, kad Rīgā pēkšņi uzradās no Amerikas atbraukušais mācītājs Jānis Steiks, kas dēvēja sevi par baņķieri un solīja ieguldīt dzelzceļā veselu miljonu tā laika stipro dolāru. Tiesa gan, jau tobrīd prātīgāki ļaudis uzņēma to kā joku, taču Limbažos daudzi noticēja šai pasakai tāpat, kā dažus mēnešus iepriekš viens otrs bija pakļāvies baptistu runām par ''debesbraukšanu'' uz Brazīliju.
Ādams Reimanis 1920. tajos gados.
Limbažu Valsts vidusskolas (vēlāk -ģimnāzijas) direktors no 1922. -
1934. gadam
No Tūjas skolas pirmo trīsdesmit gadu vēstures
Tūjas skola 20.gs. 30.tajos
gados
Šogad Limbažu muzejam bija tas gods tikties ar Tūjas novadpētniekiem, kuri nodeva mūsu rīcībā ilgstoši vāktos materiālus par skolas vēsturi no dibināšanas līdz darbības noslēgumam 1981.gadā, cerībā, ka mēs šo pētniecības darbu turpināsim. Lasītāju uzmanībai šodien liekam priekšā muzejā veiktās avotu materiāla apstrādes dažus sākotnējos rezultātus.
Blamāža dēļ Staiceles
Pētot Brežņeva laikus, Limbažu muzejs atrod ne tikai lielus un mazus, bet arī jocīgus notikumus. Jūsu uzmanībai šodien liekam priekšā kādu anekdoti, kas atgadījās ''Baltajā mājā'' tieši pirms 50 gadiem.
Drīz pēc 1917.gada revolūcijas krievu boļševikiem nācās risināt problēmu, ar ko apbalvot īpaši izcēlušos biedrus. Vienu brīdi šādam nolūkam kalpoja pat sarkani krāsotas kavalēristu bikses. Gadu gaitā komunisti kļuva aizvien taupīgāki un, iestājoties Brežņeva laikiem, par parastāko mazo apbalvojumu kļuva krāsainas krītpapīra lapas ar ģērboni vai Ļeņina galvu titulā - tā saucamās goda ''gramotas'' jeb, latviski - goda raksti. Goda raksta piešķiršana kļuva par īpašu rituālu, kas apliecināja, ka apbalvojamā persona strādājusi godīgi un nav pārkāpusi partijas un varas rīkojumus. Tās pašas taupības nolūkā goda rakstus, lai cik smieklīgi tas nebūtu, sāka piešķirt arī iestādēm un uzņēmumiem, galvenokārt, dažādu zīmīgu gadadienu gadījumos.
1972.gada vasarā Limbažu rajona partijas komiteja uzzināja no Staiceles papīrfabrikas direktores Valentīnas Simanovičas, ka fabrikai pienākusi 75. dibināšanas gadadiena. Jau vairākus gadus visā Padomju Savienībā plosījās īsts ''pareizo'' gadadienu trakums un tāpēc šis notikums tika atzīts par pietiekamu iemeslu apbalvošanai ar speciālo goda rakstu. 1972.gada 26.jūlijā Limbažu partijas komitejas biroja sēdē tika nolemts virzīt uz Latvijas PSR Augstākās Padomes Prezidiju lūgumu par šāda apbalvojuma piešķiršanu. Lūgums tika pamatots ar labajiem rezultātiem, ko fabrika pēdējā laikā uzrādījusi. Viss būtu bijis labi, taču, cik noprotams, Rīgā nolēma vēlreiz precizēt Staiceles fabrikas dibināšanas datumu un....izrādījās, ka tas ir nevis 1897. bet 1898.gads.
Ja lieta negrozītos ap komunisma ideoloģiju, pārpratumu varēja pat izlikties nemanām. Staiceles papīrfabrika tika celta un ierīkota pakāpeniski, samērā ilgā laika posmā un par precīzu tās sākotnes datumu var arī mazliet strīdēties. Bet, atbilstoši toreiz valdošajai marksistiskajai vēstures zinātnei, katras rūpnīcas un lielākas ražotnes oficiālās dibināšanas diena bija svēts brīdis, kad šai vietā sāka pulcēties proletariāts un domāt komunistiskas domas. Ar šādiem datumiem jokot nedrīkstēja. Staiceles fabrikas gadījumā par Vidzemes gubernatora atļauju Staiceles pusmuižas īpašniecei Marijai fon Stālbergai ierīkot fabriku papīra izgatavošanai tika izziņots 1898.gada jūlijā. Aizstāt to ar kādu pagaidu datumu, kad tika sākta celulozes vārīšana vai cits darba process, vairs nevarēja.
Tādēļ 1972.gada 30.augustā nākamais Limbažu partijas komitejas birojs bija spiests atcelt savu iepriekšējo lēmumu un atsaukt goda raksta piešķiršanu. Direktore Simanoviča par savas fabrikas vēstures nezināšanu saņēma stingro partijas brīdinājumu. Par vainīgo pašu kantorī partijas komiteja atzina rūpniecības-transporta nodaļas instruktoru N.Pāži, kam iepriekš bija uzdots sastādīt Rīgā iesniedzamo pieprasījumu. Pāže izpelnījās tikpat stingru brīdinājumu. No lielākiem sodiem vainīgos partijas biedrus paglāba vien tas, ka blamāža nebija izgājusi tautā. Notikušais pārpratums tika paslēpts zem partijas lietu slepenības un tāpēc tiek celts gaismā tikai šodien.
Morāle te ir vienkārša - ja augsti kungi nezin sev padoto zemju vēsturi, nāksies izblamēties. Agri vai vēlu.
Limbažu muzeja vēsturnieks Juris Pavlovičs
Rūdolfs Eglītis - latvietis un limbažnieks
Tuvojas Limbažu muzeja izstādes ''Divas galvas - Kessels un Eglītis'' atklāšanas brīdis. Lasītājiem jau bijusi iespēja iepazīties ar Dāvida Kessela biogrāfiju. Šodien atskatīsimies uz ārsta, uzņēmēja un Limbažu pilsētas galvas Rūdolfa Eglīša dzīves gaitām.
Klejojumu gadi
1892.gada 16.septembrī ''Langaču'' mājās pie Limbažiem, zemkopja Jāņa Eglīša ģimenē piedzima dēls, kurš tika kristīts par Rūdolfu - šis vārds Vidzemē tolaik bija ļoti populārs. Jaunajam Rūdolfam Eglītim, salīdzinājumā ar krietnu daļu vienaudžu, bija kāda ievērojama priekšrocība - viņa vecāku rīcībā bija pietiekami daudz pasaulīgās mantas, lai dotu dēlam labu izglītību. Būdami krietni latvieši, Eglīši sūtīja dēlu uz vienu no pirmajām tautiskajām vidusskolām. 1905.gadā Rīgā, Tērbatas ielā 17 sāka darbu Ata Ķeniņa privātā komercskola, kas 1907.gadā tika pārveidota par reālskolu jeb praktisko zinātņu vidusskolu. Skolai 1906.gadā bija uzcelts pašai savs nams nacionālā romantisma stilā, kas kalpo izglītībai arī šodien un ar ēkas majestātisko veidolu turpina proklamēt latviskumu. Tāpēc nav jābrīnās, ka, pabeidzot Ķeniņa skolu 1911.gada jūnijā, Rūdolfs Eglītis bija kļuvis par stingru patriotu un palika tāds visu atlikušo mūžu. Tālāk ceļš veda censoni uz Tērbatu, kur Eglītis sāka studēt medicīnu. Pēc krievu varas iestāžu veiktās vācu dzērājstudentu korporāciju apspiešanas, īsi pirms 1914.gada Tērbatas universitātes Medicīnas fakultāte bija kļuvusi par gandrīz savrupu augstskolu, kur mācījās divas trešdaļas studējošo, ap 400 no viņiem no latviešu un igauņu Vidzemes. Tās reputācija labu pamata profesijas ārstu sagatavošanas darbā bija izcili augsta. 1913.gadā Eglītis Tērbatā sastapa Emīliju Jansoni no Mežotnes, kas izmantoja sievietēm tikko piešķirtās izglītības iespējas un mācījās tai pašā fakultātē. Tā sākās mīlas stāsts mūža garumā, kas izrādījās dižāks par jebkuru romānu.
Eglīšu ģimene 1923.gadā
1914.gadā izcēlās Pirmais pasaules karš un jau gadu vēlāk fronte sasniedza Rīgu. Tērbatas universitātē sākās medicīnas studentu iesaukšana hospitāļu dienestā, taču civilo mediķu trūkums Vidzemē bija tik liels, ka Eglītis 1916.gadā tika nosūtīts darbā par Vecpiebalgas un apkārtnes pagastu ārstu vēl pirms diploma saņemšanas. Turpat netālu, Ērgļos strādāja Emīlija, kas bija spiesta pelnīt iztiku pēc vecāku došanās bēgļu gaitās. 1917.gada 25.decembrī viņi apprecējās un 1918.gada martā kopīgi nokārtoja Tērbatā ārsta gala eksāmenus. Vidzemē 1918.gads vācu okupantu plēsonības un nemākulības dēļ bija bada un nedrošības laiki, tādēļ Eglīšu ģimene uzskatīja par labāku augustā pārcelties uz Limbažiem. Par nelaimi, viņi šeit ieradās drausmīgās ''spāņu gripas'' uzliesmojuma sākuma brīdī un bija spiesti iesaistīties smagā un, vismaz padomju varas mēnešos, tikpat kā neapmaksātā darbā. 1919. gada 2.jūlijā tikko atjaunotā Limbažu pilsētas dome ievēlēja Eglīti par priekšsēdētāja vietnieku un pieņēma darbā par pilsētas ārstu. Tas bija Rūdolfa Eglīša politiskās darbības sākums Limbažos. Diemžēl, pilsētai tobrīd nebija pat pastāvīgas slimnīcas, tādēļ 1919.gada decembrī Eglīšu ģimene bija spiesta vēlreiz pārcelties uz Vecpiebalgu kopā ar jūnijā dzimušo dēlu. Te notika jauns likteņa pagrieziens - 1920.gada janvārī Eglīti iesauca armijā kā kara ārstu. Savā dienesta vietā 2.kājnieku pulkā viņš nonāca 4.februārī, kad karadarbība Latgalē faktiski bija beigusies un fronte stabilizējās pie Zilupes. Maijā Eglīti pārcēla par 9.pulka vecāko ārstu un atvaļināja 1921.gada 26.februārī. Pēc atgriešanās Vecpiebalgā, kur dienesta laikā viņa vietā ārsta pienākumus bija pildījusi sieva, Eglītim drīz kļuva skaidrs, ka piebaldzēni blēdas kā Kaudzīšu romānā un apmesties te nav vērts. 1922.gada maijā viņš kopā ar ģimeni ieradās dzimtajos Limbažos uz palikšanu.
Ārsts, uzņēmējs, politiķis
Rūdolfs Eglītis nebija ne īpaši populārs, ne sabiedrisks cilvēks, bez prasmes pavēlēt citiem. Taču, pēc gandrīz vienprātīga laikabiedru atzinuma, viņš baudīja apkārtējo ļaužu cieņu ar prasmi neaizskart citu uzskatus un nevainojamajām manierēm. Tūlīt pēc atgriešanās Limbažos viņš atrada kopīgu valodu ar dakteri Kesselu un kļuva par viņa faktisko vietnieku Limbažu slimnīcā. Līdz 1929.gadam Eglītis, tāpat kā Kessels, bija savus pakalpojumus Limbažiem iznomājošs privātārsts un tikai 1930.gada 7.martā tika iecelts par pilsētas ārstu, bet 1931.gadā - vietējā aizsargu bataljona ārstu. Kā prasmīgākais pilsētas ķirurgs un terapeits, Eglītis parasti nepieļāva kļūdas, kas bojāja Kessela reputāciju. Savus pietiekami lielos ienākumus viņš, atšķirībā no kolēģa, ieguldīja uzņēmējdarbībā. Drīz pēc atgriešanās Eglīša īpašumā nonāca Mazgribuļu dzirnavas ar vilnas kārstuvi, ko viņš sāka iznomāt. Par nelaimi, nomnieki izrādījās negodīgi ļaudis un, pēc Eglīša draudiem lauzt līgumu, 1927.gada 26.decembrī dzirnavas nodedzināja. Vismaz šādu versiju izvirzīja policija. Turpmāk viņš uzskatīja par labāku veikt dzirnavu pārvaldīšanu paša spēkiem. 1928.gada 18.augustā Eglītis beidza atjaunot Teiču dzirnavas, taču viņa dzīves galvenais darījums bija Jūras ielas galā izvietoto Lielezera dzirnavu un gatera pirkums 1930.gada 13.oktobrī. Lielezera dzirnavas jau vairākus gadus bija būvējis prasmīgais meistars Aleksandrs Dalbiņš, taču viņam un darījumu partneriem izsīka kapitāls. Pēc abpusēji izdevīga darījuma nākamo piecu gadu laikā Eglītis uzcēla blakus dzirnavām dzīvojamo namu un apgādāja savu uzņēmumu ar tvaika mašīnu. Pēc īpašumu vērtības, sākot ar 1930.gadu, Eglītis bija viens no pieciem turīgākajiem vīriem Limbažos un, algojot darbaspēku, ievērojami balstīja pilsētas saimniecību.
Pilsētas galva Eglītis ar darba kolēģiem 20.gs. 30.to gadu beigās
Novada politiskā dzīve 1919. - 1934. gadā Limbažos jūtami atšķīrās no valsts mēroga kaislībām. Vēlēšanām izliktās listes dalījās ''sarkanajā'' un vairākos ''pilsoņu'' sarakstos. Neoficiāli tika uzskatīts, ka lielākā daļa ''pilsoņu'' ir Zemnieku savienības atbalstītāji, pat ja uzstājās no dažādiem sarakstiem. Eglītis tika ievēlēts 1924., 1927. un 1931.gada domē no namsaimnieku saraksta. Visās trīs domēs kolēģi iecēla viņu par domes priekšsēdētāju, jo Eglītis prata vadīt sēdes bez skandāliem un strīdiem. Šāds dekoratīvs amats viņu pilnībā apmierināja un cēla jau tā augsto reputāciju. Eglītim daudz svarīgākas bija rūpes par sievu, kuras tolaik neārstējamais reimatisms no 1928.gada bija padarījis viņu par invalīdi. Kā kluss un pieticīgs cilvēks Eglītis bija nemanāms līdz 1936.gadam, kad politiska kļūda pazudināja pilsētas galvu Kesselu. Pēc 1934.gada 15.maija apvērsuma amatus piešķīra atbilstoši augstākās varas patvaļai, dodot priekšroku ''ulmaniešiem''. Eglītis tāds nebija, taču bija pratis radīt Zemnieku savienības drauga iespaidu un tika iecelts pilsētas galvas amatā. No 1936.gada 19.oktobra līdz 1940.gada 27.jūnijam, kad Eglītis faktiski nolika pilnvaras, lai gan tika atcelts tikai mēnesi vēlāk, viņš vadīja Limbažus cauri ulmaņlaiku noslēgumam. Eglītis bija ideāls Ulmaņa ierēdnis un jau savā pirmajā pasākumā - stacijas ēkas atklāšanā 1936.gada 25.oktobrī, pakāpās malā un atļāva vadīt ceremoniju dzelzceļa amatpersonām. Viņa vājā vieta varas amatu pildot bija pārāk miermīlīgais raksturs, kas neļāva nolikt pie vietas nekauņas, vienalga, vai tie būtu parka apstādījumus aplauzuši puikas, vai prominenču vizītēs pilsētas galvam vienmēr pa priekšu skrienošais policijas priekšnieks. Ļauna zīme, kas ievadīja labo gadu beigas Rūdolfa Eglīša dzīvē, bija strādnieka bojāeja Lielezera dzirnavās 1939.gada novembrī. Drīz pienāca Baigais gads.
Grūtie gadi
Padomju okupācijas varai pret ārstu Eglīti īpašu iebildumu nebija. 1940.gada 5.augustā avīze ''Cīņa'' neuzkrītoši paziņoja par Limbažu pilsētas vecākā un valdes atcelšanu. 16.oktobrī, nacionalizācijas kampaņas ietvaros, uzņēmumu ''Rūdolfa Eglīša labības dzirnavas'' pārņēma valsts un 18.decembrī pārdēvēja to par trestu ''Lielezeres dzirnavas''. Eglītis atsāka pelnīt iztiku kā viens no Limbažu slimnīcas un 1941.gada februārī izveidotās poliklīnikas - ambulances ārstiem. Tā, neuzkrītoši un pieticīgi, viņš sagaidīja kara sākumu. Pagājušajā gadā iznākušajā grāmatā, kur juku jukām izvietoti materiāli un tenkas par varu maiņu Limbažos 1941.gada jūlijā, var atrast daudz ko, tikai ne atbildi uz galveno jautājumu - ko šajā joprojām noslēpumainākajā Limbažu vēstures mēnesī darīja ārsts Rūdolfs Eglītis. Droši zinām vien to, ka viņš atteicās saistīt savu vārdu ar slepkavību orģiju, ko sarīkoja armijas un policijas mundierus apkaunojuši salašņas kopā ar asiņaina āksta lomā nonākušo mācītāju Maču. Cik noprotams, jau jūlija vidū Limbažos iemitinājusies slepkavu banda nacistiem vairs nebija vajadzīga un viņi pavēlēja veikt to pašu, kas tobrīd notika visos vācu okupētās Latvijas pagastos un pilsētās - atjaunot darbā neatkarības gadu pašvaldību vadītājus. Atteikt pavēlei no Rīgas Pašvaldību departamenta, kas tagad kalpoja vāciešiem, Eglītis nevarēja un 1941.gada jūlija beigās vēlreiz uzņēmās Limbažu pilsētas vecākā amatu. Dažu jucekļa un naivu cerību pārpilnu mēnešu laikā, kad vācu Militārpārvaldi lēnām nomainīja Civilpārvalde, Eglītis darīja, ko spēja, lai paglābtu Limbažus no rekvizīcijām un represijām, izrādot vācu kungiem vien tik daudz goda, cik prasīja amats. Pie pirmās iespējas, 1941.gada decembra sākumā, Eglītis nodeva pilsētas vecākā pilnvaras Kārlim Gobam un uzņēmās privātārsta praksi Rīgas ielā 6. 1943.gadā okupācijas režīms atļāva Eglītim pakāpeniski atgūt īpašumā dzirnavas, taču kara apstākļos šis uzņēmums nevarēja dot peļņu. 1944.gada augustā Eglīšu ģimene evakuējās no jau degošās latvju zemes.
Pēdējos kara mēnešus Eglīšu ģimene pavadīja Pelvormas salā, Šlezvigas Ziemeļjūras piekrastes tā saucamajā Sēkļu zemē, kur Eglītis apzinīgi rūpējās par aptuveni tūkstoša vietējo iedzīvotāju veselību. Diemžēl, drēgni mitrais klimats nāca par ļaunu viņa sievas reimatismam. Pēc Vācijas kapitulācijas Eglīšu ģimene vairākus gadus dzīvoja Šlezvigā, Flensburgā, kur Rūdolfs strādāja kā bēgļu ārsts. 1950.gadā Eglīši pārcēlās uz ASV un 1955.gadā ieguva amerikāņu pilsonību. Protams, ASV Eglītim nācās strādāt grūtākajos mediķa profesijas darbos - vispirms par ātrās palīdzības ārstu Ņujorkā, bet no 1952.gada par galveno ārstu tuberkulozes klīnikā Henritonā, Merilendā. Lai saprastu, kāpēc modernais Henritonas hospitālis ar 400 gultām bija tik nevēlams amerikāņu ārstiem, jāņem vērā, ka 1922.gadā to uzcēla ar nolūku ārstēt tikai afroamerikāņus un ''balto'' slimnieku tur parasti nebija. Tikai tāpēc par slimnīcas direktoru bija spējis kļūt latvietis Mačulāns. Henritonā Eglītis nostrādāja līdz 1962.gadam, kad pēc likuma bija spiests doties pensijā. 1958.gada 23.aprīlī ar mīļotās sievas Emīlijas nāvi viņš piedzīvoja mūža lielāko traģēdiju. Pēdējos dzīves gadus Eglītis pavadīja kopā ar meitu un mazbērniem un strādāja privātpraksē Vašingtonas priekšpilsētā Betesdā, kas tobrīd bija viens no ASV medicīnas industrijas centriem. Limbažu pilsētas galva Rūdolfs Eglītis mira 1969.gada 1.februārī. Tagad viņš kopā ar sievu atdusas Limbažu kapos. Pasaulē ir dažādi goda un varas tituli, ko piešķir izciliem ļaudīm. Rūdolfs Eglītis bija Goda Vīrs un kā tāds ir iegājis limbažnieku atmiņā. Augstāku balvu zemes dzīves laikā nopelnīt nevar.
Limbažu muzeja vēsturnieks Juris Pavlovičs
Nenogremdējamais dakteris Kessels
Laikā starp abiem pasaules kariem Limbažu pilsētas galvas godā bija trīs izcili vīri. Divi no viņiem - advokāts Gastons Prange un ārsts Rūdolfs Eglītis, nāca no vietējās cilmes ļaudīm. Dāvidu Kesselu, turpretim, bija atvedis uz Limbažiem nejaušs likteņa pavērsiens, taču tieši viņš izrādījās redzamākais tā laika politiķis kā pilsētā, tā novadā. Limbažu muzejs piedāvā jūsu uzmanībai tikko veiktās Dr.Kessela biogrāfijas izpētes rezultātus ar vismaz pārdesmit iepriekš maz zināmiem faktiem.
Jaunmilgrāvja censonis
Dāvids Aleksandrs Kessels piedzima 1892.gada 15.septembrī Rīgā, Jaunmilgrāvī, sīkrentnieka ģimenē. Viņa uzvārds, kas Milgrāvī piederēja veselai dzimtai, dzīves laikā tika locīts kā Keseļs, Ķeselis un vēl vairākos veidos, atbilstoši runātāju un rakstītāju gaumei. Pats goda vārda īpašnieks jau jaunībā bija iemācījies ar šo nelaimi samierināties. Viņa vecāki nebija nabadzīgi, taču ne tuvu tik turīgi kā Jānim Rainim vai Pēterim Stučkam, tādēļ sava dzīves ceļa izcīnīšana Kesselam prasīja krietni vairāk pūļu. Jau 19 gadu vecumā viņš pabeidza studijas Rīgas pilsētas Nikolaja ģimnāzijā, iegūstot zelta medaļu. Kaislīgais Dāvids Kessels 1911.gadā jau bija paguvis apprecēties ar Zinaidu Adams no Limbažu muižas Valdmeisteru mājām. Ideāla karjeras uzsākšanas vieta mazturīgiem, bet ne nabadzīgiem latviešu censoņiem tolaik bija Pēterburgas Kara medicīnas akadēmija, kas prasīja tūlīt pēc iestāšanās iegādāties mācību līdzekļus un divas uniformas, taču jau pēc pirmā sekmīgā semestra izsniedza darba algai pielīdzināmu stipendiju. Studēt gribētāju bija tik daudz, ka iestāties bez ģimnāzijas zelta medaļas faktiski nebija iespējams. Kessels 1912.gadā ieradās Pēterburgā ar sievu, kam jau septembrī piedzima meita Eiženija. Acīmredzami izcils students un talantīgs medicīnas darbinieks, Kessels diemžēl bija viduvējs ķirurgs, kas kara ārstam bija ļoti nopietns trūkums. 1914.gadā sākās Pirmais pasaules karš un akadēmijas studenti, no uzņemšanas dienas pielīdzināti karaskolu kursantiem, drīz varēja tikt nosūtīti uz fronti. Nav zināms, kādas pūles tas prasīja Kesselam, taču viņam izdevās pārcelties un turpināt studijas Kijevas universitātes akušieru un ginekologu katedrā, pabeidzot tās 1917.gadā, īsi pirms revolūcijas jucekļa.
Dāvids Kessels ar Saviesīgās biedrības dāmām, 1934.gadā
Karu un revolūciju pārcietušie nemīlēja stāstīt, kā izdevās izdzīvot. Dāvids Kessels ar ģimeni 1919.gadā atgriezās Latvijā un sāka strādāt par ārstu Rīgas kara hospitālī. Mūsu dzimtenē tas bija gan augstu ideālu gan zemu tikumu laikmets un vienkāršotā attieksme pret mīlestību noveda pie tā, ka arī tēvzemes kareivji lielā skaitā slimoja ar varoņiem nepiedienīgām infekcijām. Šim nolūkam kara slimnīcā 1920.gada sākumā uz laiku bija atvēlētas pat 500 gultas. Kesselam bija uzticēta viņu ārstēšana un jau 1920.gadā, kad iestājās miers, viņš, nebūdams ķirurgs, tika atvaļināts ar brīvības cīnītājam pienākošos godu. Par turpmākās apmešanās vietu Dāvids Kessels izraudzījās Limbažus, no 1921.gada kļūstot par valsts darbinieku ārstu ar adresi Dārza ielā 9. Kā saprātīgs cilvēks, viņš iestājās jaundibinātajā studentu korporācijā Ventonia, kas apvienoja daudzus mediķus, un Zemnieku savienībā. Būt par vienkāršu mazpilsētas ārstu Kessels nevēlējās un 1922.gadā, no maija līdz oktobrim, apceļoja Vācijas slimnīcas, iepazīstoties ar jaunākajiem medicīnas sasniegumiem. Pēc atgriešanās, savācis vajadzīgo kapitālu, viņš 1923.gada laikā pārveidoja Limbažu slimnīcu, papildinot to ar rentgena aparātu un ''kalnu saules'' un elektroterapijas procedūrām. Faktiski, no šā laika Kessels tika uzskatīts par Limbažu slimnīcas pārzini, lai gan tikai tikai 1929.gada 5.aprīļa pilsētas domes sēdē par lielu pārsteigumu noskaidrojās, ka iecelšana amatā nav tikusi dokumentēta. Par retu neveiksmi Kesselam kļuva dalība uz īsu brīdi skaļu slavu ieguvušā Latvju Nacionālā kluba Limbažu nodaļas dibināšanas pasākumos. 1923.gada 2.decembrī notika nodaļas karoga iesvētīšana ar Kesselu kā priekšsēdētāju, taču drīz viņš šo titulu zaudēja, pamanījies sastrīdēties gan ar Gastonu Prangi, gan pilsētas aizsargiem.
Limbažu boss
1924.gadā Dāvids Kessels bija kļuvis par ievērojamāko mediķi Limbažu novadā. 17.janvārī Liepupes zemes ierīcības komiteja piešķīra viņam par dzimtu Mētagas muižas mazo centru uz mutiska solījuma pamata ierīkot tur ārstniecības iestādi apkārtnes iedzīvotājiem. Solītais netika pildīts un 1928.gada aprīlī Kessels pārdeva muižu par 14000 latu, izsaucot nosodījumu presē un pat no Saeimas tribīnes no sociāldemokrātu puses. 1927.gada 30.maijā, Latvijas slimokasu 6.kongresā, viņš tika nosaukts par zagli sakarā ar augstu ārstēšanas rēķinu piestādīšanu. Starp 1928. un 1930.gadu Kessels bija iejaukts veselā skandālu virknē, kur ietilpa publisks kautiņš ar kādu studentu, zaudēta tiesas prāva par apsūdzībām nemākulīgā ārstēšanā, aizliegums sociāldemokrātiem pulcēties Saviesīgajā biedrībā un stingrais rājiens no Veselības departamenta. No lielākām nepatikšanām ārstu glāba vien politiskā izmanība. No 1925.gada Kessels bija uzņemts Zemnieku savienības Limbažu rajona valdē un pāris gadu laikā kļuva par rajona vadītāju, citiem vārdiem, partijas Limbažu bosu. 1925.gadā Saviesīgā biedrība iekūlās smagās finanšu problēmās sakarā ar pilsētas parka neveiksmīgu nomu un Kessels izrādījās vienīgais kompromisa kandidāts biedrības priekšnieka amatā. Gadu iepriekš, Kessels bija aizbraucis uz komponista Jāņa Cīruļa vecāku mājām Viļķenē un pierunājis mūziķi būt par virsdiriģentu no 1924.gada rīkotajām Limbažu dziesmu dienām ar sevi pašu rīcības komitejas priekšgalā. Kā pilsētas domes loceklis vispirms no pilsoņu, bet vēlāk namsaimnieku saraksta kopā ar kolēģi Rūdolfu Eglīti, Kessels vēlējās propagandēt savus uzskatus un no 1928. līdz 1932.gadam bija avīzes ''Limbažu Vēstnesis'' faktiskais izdevējs un dažbrīd arī redaktors. No 1929.gada 29.aprīļa, kad izveidojas Limbažu un 13 apkārtējo pagastu veselības aizsardzības savienība ar Limbažu slimnīcu tās pamatā, Kessels, kā ietekmīgs politiķis, biedrību vadītājs un ārsts vienā personā, uz laiku varēja ignorēt kritiķus.
Dāvids Kessels (2. no kr.) savā darba vietā Limbažu slimnīcā,
Dārza ielā 10, 20.gs 20.-30.g. mijā
Dāvida Kessela politisko ambīciju virsotne bija 1931.gads, kad viņš kandidēja Saeimas vēlēšanās un ar prasmīgu dalību Rīgas korporeļu saietos panāca, ka bija vienīgais limbažnieks, kura gaitas pa laikam pieminēja pat galvaspilsētas prese. Par deputātu Kessels nekļuva un vēlēšanu kampaņas laikā uzvedās tik savtīgi, ka viņu glāba vien apriņķa zemsaviešu vadoņa Hermaņa Enzeliņa vienaldzība pret Limbažu lietām. Ar atrašanos uz partijas rezervistu soliņa viņš izvilka lielo lozi pēc 1934.gada 15.maija apvērsuma, kad Zemnieku savienība monopolizēja varas amatus. 1934.gada 30.maijā ar iekšlietu ministra pavēli Dāvids Kessels tika iecelts par Limbažu pilsētas galvu. Turpmākos divarpus gadus viss, kas tika celts un pārveidots Limbažos, notika viņa uzraudzībā, ieskaitot dažus izcilākos brīžus Limbažu vēsturē. 1934.gada 15.septembrī Kessels bija limbažnieku priekšgalā dzelzceļa atklāšanas ceremonijā. 1936.gada 25.septembrī viņš lika pamatakmeni jaunajai Limbažu slimnīcas ēkai, kuras uzcelšanu bija veicinājis visiem spēkiem. Uz daudzu dižu darbu fona pamodās arī grēcīgākā no Kessela dzīvespriecīgā gara īpašībām - neapdomīga augstprātība, ko veicināja tuvākie līdzgaitnieki. 1936.gada 19.aprīlī notika svinīga Saviesīgās biedrības sēde, kur Kessela pilntiesīgo biedrības priekšnieka pilnvaru desmitgade tika sumināta ar godu, kas Latvijā tobrīd pienācās vienīgi pašam Ulmanim. Vadoņa dusmas bija novēlotas, taču beidzās ar daktera Kessela krišanu no politiskās dzīves. 1936.gada 12. oktobrī Iekšlietu ministrija izsniedza presei paziņojumu, ka Dāvids Kessels atcelts no amata pēc paša vēlēšanās. 28.oktobrī Saviesīgajā biedrībā notika aizejošā pilsētas galvas atvadu vakars. Bija vajadzīgs laiks, līdz Kessels sameklēja sev ārsta vietu, kas bija līdzvērtīga viņa amatam Limbažos. Pakāpeniski atteicies no tituliem, viņš 1937.gada 19.jūnijā klusi izbrauca uz Preiļiem.
Ar aplauztiem ragiem
Preiļu pilsētas slimnīca ar 25 gultām bija trešā lielākā Daugavpils apriņķī pēc Daugavpils un Līvāniem un gadā ārstēja ap 600 pacientu. Talantīgais slimnīcas direktors Jānis Cērps bija pēkšņi miris 1937.gada 7.jūnijā. Kessels tika viņa vietā kā slimnīcas vadītājs un plašā Preiļu pagasta rajona ārsts. Amata pienākumos ietilpa arī rūpes par 11 skolu audzēkņiem. Stājoties darbā pēc īsa atvaļinājuma 1937.gada 1.oktobrī, Kessels sadūrās ar nopietnām darba problēmām. Slimnīca bija slikti remontēta, personāls bieži mainījās un nākotnē apriņķa veselības iestādes paredzēja reorganizāciju ar paplašināšanu. Pārbūves darbus uzsāka 1938.gada vasarā ar esošo telpu kapitālo remontu. Ekonomiskās situācijas uzlabošanās valstī ļāva 1939.gadā palielināt slimnīcas budžetu no 41,7 uz 53,6 tūkstošiem latu. Kesselam par nelaimi, Latgalē bija sava, ne mazāk aktīva politiskā dzīve, kur visas vietas un amati bija aizņemti. Atlika vien cīnīties mīlas frontē. 1939.gadā Kessels šķīrās no sievas Zinaidas - meita Eiženija jau vairākus gadus bija medicīnas studente, un apprecējās vēlreiz ar Limbažos dzimušo Vilmu Treimani. Zinaida ar meitu apmetās Rīgā, Lāčplēša ielā 147. Sekojošo Baigo gadu Kessels pārdzīvoja mierīgi, jo Preiļu pusē nebija darījis neko proletāriski sodāmu. Pēc lata vērtības sabrukuma 1940.gada beigās medicīnas palīgpersonāla algas kļuva bezjēdzīgi niecīgas un darbs slimnīcās nepopulārs. 1941.gada janvārī Kessels izmisīgi meklēja savai slimnīcai 12 māsiņas un sanitārus. Vācu okupācijai sākoties, Kesels bija radījis sev labu reputāciju Daugavpils latviešu iestādēs, taču tas nepalīdzēja viņam noturēties ''svešo'' darbinieku tīrīšanā 1941.gada rudenī. Novembrī Kessels pārcēlās uz Rīgu. Pēc sākotnējās privātprakses neveiksmes Baložu ielā 32, viņš 1942.gada rudenī atsāka darbu kā ginekologs Gēringa (Valdemāra) ielā 61, bet 1943.gadā sāka strādāt arī poliklīnikā Lāčplēša ielā 38. Tad pienāca trimdā došanās brīdis.
1944.gada rudenī Dāvids Kessels ieradās Vācijā, kur valodas prasme un ārsta arods ļāva viņam izdzīvot daudz vieglāk nekā citiem tautiešiem. Tas deva iespēju nedzīvot bēgļu nometnes saspiestībā. Viņš apmetās Bādenes-Virtembergas zemē, franču okupācijas zonā, un, vairākas reizes dažos gados mainot apmešanās vietu, palika latviešu organizāciju atzīts tuvākās apkārtnes latviešu līderis. 1950.gadā viņš pārcēlās uz dzīvi ASV. Pilnu ārsta tiesību iegūšana bija ilgstošs process un mūža nogali Kesselam nācās strādāt tur, kur nevēlējās doties amerikāņu mediķi - viņš uzraudzīja garīgās ārstniecības iestādēs ievietoto miesisko veselību. 1955.gadā Dāvidam Kesselam bija vēl tikai 63 gadi, taču izskatās, ka pēc notikumiem bagātā mūža viņš bija izsmelts un vairs neredzēja jaunas perspektīvas. Limbažu pilsētas galva Dāvids Aleksandrs Kessels mira Minneapolē, Minesotas štatā 1955.gada 27.jūlijā. 1959.gada 22.augustā viņam un ārstam Teodoram Vītolam tika uzstādīts kopīgs piemineklis Minneapoles latviešu kapos.
Tā ir tikai daļa no stāsta, ko rudenī rādīsim un klāstīsim Limbažu muzejā, izstādē ''Divas galvas: Kessels un Eglītis''. Uz tikšanos.
Juris Pavlovičs, Limbažu muzeja vēsturnieks
Muzeju nakts 2022 programma
Muzeju nakts “Mūžīgie dzinēji” 2022.gada 14.maijs, 18.00 – 24.00
Programma
Limbažu muzejs, Burtnieku iela 7, Limbaži
· 19.00 – Tvaika dampja iedarbināšana (muzeja ieejas zona)
· 19.30, 21.30 – Stāstījums “Brežņeva laiki Limbažos un novadā”
· 20.00, 22.00 – Stāstījums “Viduslaiku pilsēta”
· 20.30, 22.30 – Stāstījums “Perpetuum mobiles”
· 21.00, 23.00 – Stāstījums “Fabrikas svilpe”
Limbažu muzejs, Viduslaiku pilskalna teritorija
· Tematiskās skices “Rati un riteņi”
· Panorāmas skatu tornis
· 18.00 Gogelmogels saldējums
· 20.00 Skābeņzup’, lai ir spēks. Paņem mak’ līdz’ ar.
·
22.00 Koncerts,
muzicēs
“Billy B and his Sonic Rockets”
· 23.30 Filma “Jūlis Mūlis Limbažos”, 1972/1973.
Limbažu muzejs, Vecais ugunsdzēsēju depo, Torņa iela 3, Limbaži
· Ekspozīcija “Limbažu Brīvprātīgo ugunsdzēsēju biedrības vēsture”
· Atklātais krājums “Tehnisko ierīču kolekcija”
· Depo torņa apmeklējums
18.00 – 23.30 Ceļojums ar autobusu gida pavadībā pa Limbažu novada muzejiem: Salacgrīvas muzejs, Staiceles Lībiešu muzejs "Pivālind", Pāles novadpētniecības muzejs, Bārdu dzimtas memoriālais muzejs “Rumbiņi”, Limbažu muzejs. Iepriekšēja pieteikšanās.
Lai pieteiktos braucienam, jāizņem Ceļojuma žetons Limbažu muzejā, Burtnieku ielā 7, Limbažos. Žetonu skaits ir ierobežots, lūdzam pieteikties savlaicīgi.
Limbažu muzejā apskatāma jauna ekspozīcija “PERPETUUM MOBILES. Limbažu pilsētas un novada kultūrvēsturiskie procesi un saimnieciskā dzīve”
Foto: Aiga Evertovska
Ekspozīcija ir izvietota Pilsmuižas galvenās ēkas 1.stāva 3 zālēs.
Katrā no zālēm stāstīts par vairākām tēmām, kas iekļaujas hronoloģiskā secībā. Limbažu pilsētas kā novada centra veidošanās 13.-15.gadsimtā. Saimnieciskās un kultūras dzīves norises Limbažu novadā 16.-18.gs., izmantojot Perpetuum mobile ideju un darbības principu. Industrializācija Limbažu novadā 19.-20.gs. sākumā.
Ekspozīcijas vienojošais tēls – Rats. Tas ir atpazīstams pilsētas senajā plānojumā, mūžīgo ūdensdzirnavu mehānismā, restaurētajā torņa pulkstenī, tvaika dzinējā un citos mehānismos.
Katrs interesents, neatkarīgi no viņa vecuma vai priekšzināšanām, var aktīvi iesaistīties un līdzdarboties pagātnes izziņā, padziļinot savus priekšstatus par astoņiem Eiropas progresa gadsimtiem no viena Latvijas novada piemēra.
Ekspozīcija tapusi ar Valsts Kultūrkapitāla fonda un Limbažu novada pašvaldības atbalstu. Koncepcija, dizains: Limbažu muzeja speciālisti. Dekorators: Aija Brikmane. Tehniskie risinājumi: Didzis Bērziņš, Ēvalds Butāns. Koka darbi: Sia Daworks, Dainis Lūsis, Andris Vimba, A.Roze, Sia Wooden Frog. Metālapstrāde, kalumi: Kaspars Auza, SIA FN serviss.
Limbažu brīnumdzirnas
Brīnumdzirnavas 1795.gada zīmējumā
Perpetuum mobile
Katrs, kas reiz lasījis kā latviešu tā citu tautu pasakas, labi atcerēsies, ka to stāstnieki vienmēr un visur sapņojuši par brīnumrīkiem, kas dara cilvēku darbus, neko neprasot un netērējot. Pirms gadiem 800, tiklīdz Eiropā sāka mēģināt būvēt pirmos mehānismus, viduslaiku inženieriem nāca prātā doma par rīku, kas kustētos bez spēka pielikšanas un varētu kļūt par bezmaksas dzinēju. Dabas likumus toreiz pazina ļoti vāji un pirmo mūžīgo dzinēju jeb, latīniski, perpetuum mobile būvētāji drīzāk vadījās no pašu iztēles, nevis realitātes. Ap 1600. gadu, līdz ar modernās zinātnes pirmsākumiem, beidzot nāca apjausma, ka lieta nav tik vienkārša un labākajā gadījumā var uzbūvēt ietaisi, kas kustēsies ja ne mūžīgi, tad ļoti ilgi, taču nespēs būt dzinējs. Inženieru vietā dažādus ''mūžīgos dzinējus'' sāka piedāvāt, pieklājīgi runājot, tumšas izcelsmes ''entuziasti'' un, ja jau pat mūsdienu cilvēks spēj noticēt krāna ūdens ''uzlādēšanai'' ar skatienu, vēl jo mazāks brīnums, ka par mūžīgo dzinēju atzīta rīka īpašnieks tolaik kļuva slavens plašā apkārtnē. Divi iecienītākie triki bija liela riteņa griešana ar blakus telpā paslēptas piedziņas palīdzību un pastāsti par īpašu, tikai atklājējam zināmu magnētisko vielu. Grūti noticēt, bet sakšu blēdis Ernsts Beslers muļķoja kā skolotus tā kronētus ļaudis no 1712. līdz 1730.gadam un tā arī netika pieķerts. Galu galā, tas bija aizrautīgais 18.gadsimts, kad nekas nelikās neiespējams un ticība apgaismībai un saprātam vairāk kā citos laikos sadzīvoja ar neapzinātu cerību tapt skaisti piekrāptiem.
1775.gada 3.maijā franču Zinātņu Akadēmija pieņēma lēmumu turpmāk atteikties izskatīt jebkādus mūžīgā dzinēja projektus un no 19.gadsimta tas kļuva par zinātnes nerakstītu likumu. Taču cilvēku aizrautību ar likumu neatcelsi un dažādi zili brīnumi tapa likti priekšā pasaulei līdz pat 20.gadsimta vidum. Atgriežoties 18.gadsimtā, krietni tuvāk Vidzemei pusotru gadsimtu tapa turēts cieņā pavisam citāds un, kā toreiz likās, godīgi gatavots mūžīgais dzinējs. 1661.gadā poļu jezuīts Staņislavs Soļskis Varšavā, karaļa klātbūtnē demonstrēja ar ūdeni darbināmu noslēgta cikla mehānismu, kam pamatā bija tā saucamā Arhimēda skrūve. Līdzīgu ierīci 1685.gadā ieteica pirmās tvaika mašīnas izgudrotājs Denī Papēns. Praktiski domājoši ļaudis turpmākos 150 gadus, runājot par mūžīgo dzinēju, ar to saprata nevis kādu mistisku, mūžīgi strādājošu ierīci, bet saimniecībā pielietojamu dzinēju, kas lēti aizstātu darba lopu un cilvēku izmantošanas ievērojamās izmaksas. Svarīgs bija ''mūžīgā dzinēja'' ienesīgums, nevis tā atbilstība kādām zinātnes definīcijām. Jau pieminētā Beslera afēra ar pašgājēju riteni un virkne citu triku, Vidzemi un Kurzemi 1779.gadā apciemojušā itāļu avantūrista Kaliostro fantāzijas ieskaitot, turpināja iedvesmot aizrautīgus ļaudis. Šis garais ievads mums bija vajadzīgs, lai pārceltu skatienu uz Limbažiem laika posmā no 1783. līdz 1793.gadam un pavēstītu par pašu nozīmīgāko atgadījumu šajā notikumiem bagātajā desmitgadē.
Atbrīvotā mazpilsēta
1783.gadā Limbaži beidzot ieguva neatkarīgu pašvaldību - maģistrātu ar birģermeistaru un diviem rātskungiem un veiksmīgi aizstāvēja savu pilsoņu privilēģijas tiesā. Diemžēl, rezultāts bija putna brīvība, jo krietna daļa namu un apkārtnes zeme joprojām bija Rīgas īpašums. Taču tobrīd tas nelikās tik svarīgi, jo Limbažiem beidzot bija izdevies atkopties pēc postošā 1747.gada ugunsgrēka. 1785.gadā pilsētā bija ap 80 ēku un aptuveni 600 iedzīvotāju. Limbažu prestižam nāca par labu tā saucamās Rīgas vietniecības izveidošana 1783. gadā agrākās guberņas vietā. Pateicoties regulāri rīkotajām Rīgas tiesas izbraukuma sēdēm, Limbažos pulcējās dažādās mantiskās prāvās iejaukti ļaudis no plašas Vidzemes apkārtnes līdz pat Valkai un Fellinai (Viljandi) un kā vietējais administratīvais centrs līdz 18.gadsimta beigām Limbaži bija svarīgāki par Valmieru. Juridisko dokumentu vācu valoda dalīja Limbažu iedzīvotājus pilntiesīgos ''birģeros'', brīvajos ''cilvēkos'' un nebrīvajos kalpos, ko apzīmēja ar vārdu ''kerl''. Mūsdienu cilvēkam ir grūti aptvert, ka Baltijā tobrīd pastāvēja nevis eiropeiska ''dzimtbūšana'', bet īsteni krieviska verdzība un šos vergus pirka un pārdeva. Lai arī Vidzeme nekad nenonāca līdz zvērībām, ko vācu kungi pastrādāja Kurzemē, vergu bēgšana tolaik bija parasta lieta arī Limbažu novadā. No meklēšanas sludinājumiem varam spriest, ka visļaunākā dzīve bija Pilsmuižas kalpiem, jo 1765. un 1777.gadā bēgļu gaitās devās pat muižas krodzinieki. Limbažus tobrīd var uzskatīt par vāciski igaunisku pilsētu, jo savus kalpus vācu kungi meklēja tuvāk igauņu robežai. Protams, lai sazinātos ar apkārtnes zemniekiem, visi šie igauņi prata runāt latviski.
Limbaži 1837.gada zīmējumā. Kopš 1793.gada pilsēta tikpat kā nebija mainījusies
Ap 1785.gadu Limbaži piedzīvo pirmos treknos gadus kopš zviedru laikiem. Sākas nopietna tirdzniecība ar nekustāmajiem īpašumiem un sešu - septiņu gadu laikā ne mazāk kā trešdaļa pilsētas privāto gruntsgabalu nomaina saimniekus. Cenas svārstās no 350 rubļiem par pieticīgu ''jaunavas mitekli'' līdz četriem tūkstošiem par namiem ar desmit istabām un zālēm jeb štūbēm un astoņu zirgu stalli. Viens no pircējiem ir krievu tautības tirgonis Daņila Ikrinskis. Iebraucēji no tālām zemēm Limbažu novadā ierodas pietiekami bieži, lai dažus no viņiem par veciem grēkiem meklētu Prūsijas varas iestādes. 1785.gada jūlijā Limbažus ar ārpasauli savieno jauniekārtotais pilsētas pasta kantoris, gadu vēlāk maģistrāts organizē ugunsdzēsēju komandu. Neskatoties uz uzplaukumu, Limbaži aug ļoti lēni un lepnajās Rīgās vācu avīzēs un lielkungu sarakstē joprojām tiek dēvēti par ''štethenu'' jeb mazpilsētiņu. Viena no lepnākajām Limbažu dzimtām - Nici ( Nietz), sākot ar 1780.gadu vismaz septiņus gadus neveiksmīgi mēģina pārdot savu tikko uzcelto namu, jo augstākās kārtas ļaudis, kam tas domāts, neredz iemeslu te apmesties. Limbažu aptiekāram un birģermeistaram Johanam Sprottem 1787.gadā, aizbraucot no Limbažiem, nama pārdošana izdodas tikai uzspiežot to savam pēctecim kā ienesīgās aptiekāra prakses pārņemšanas noteikumu. Pilsētai tie ir kārtējie laikmetu grieži ar jauniem ļaudīm un jaunām lietām, tāpēc ''kunštuks'', ko izstrādā kalēja amata meistars Heine, tiek uzņemts bez īpaša izbrīna.
Mākslīgās ūdensdzirnavas
Kalējs Ādams Heine ( Heyn ) bija cienījams Limbažu birģeris, prasmīgs kalējs un, kā izrādījās, talantīgs mehāniķis. Viņa darbnīca dažādos laikos tiek dēvēta gan par Grobschmied - darbarīku smēdi, gan Hufschmied - pakavu smēdi. Heines gruntsgabals atradās Cēsu ielā, apzīmēts ar 35. kadastra numuru. Bez smēdes viņam piederēja arī zirgu darbinātas dzirnavas, kas kļuva par iemeslu izgudrojumam. Neilgi pirms 1790.gada Heine zaudēja savus dzirnavu zirgus un nolēma jaunus vairs nepirkt. Tā vietā Heine aizņēmās jau minēto poļu jezuīta Soļska ūdens dzinēja ideju vai kādu tās variantu no tolaik populārajiem mehānisko ierīču projektu albumiem un pārbūvēja savu dzirnavu iekārtu tā, lai to varētu darbināt ar ciklisku ūdens kustību. Mūžīgais dzinējs tas protams nebija, jo dzirnavu strādniekam nācās regulāri papildināt ūdens krājumus, taču pēc būtības mehāniskās dzirnavas precīzi atbilda sava laika priekšstatam par maksimāli lētu dzinējspēku. Par nelaimi, Heinem, vai nu taupības vai trūkuma dēļ, nebija pie rokas pietiekami kvalitatīvu materiālu mehānisma izgatavošanai un gala rezultātu drīzāk varētu dēvēt par pilna apmēra modeli. Par mākslīgajām vai sausajām jeb bez tekoša ūdens spēka strādājošajām ūdensdzirnavām nodēvētā ierīce kopumā nostrādāja ļoti īsu laiku, iespējams, tikai dažas dienas. Taču ar to pietika. Nepabeigtā būve ar dzirnavu mehānismu kļuva par ievērojamāko apskates objektu Limbažos un, lai gan tūrisms vēl nebija tā īsti izgudrots, vilināja tuvus un tālus ciemiņus.
Juris Pavlovičs, Limbažu muzeja vēsturnieks
Limbažu liktie barikāžu pamati
Veroties no Rīgas apkārt Latvijai ar moderni globalizētu skatienu, Vidzemes pusē aiz Siguldas vispirms pamana Cēsis un Valmieru, un tālāk skatiens virzās uz Alūksnes pusi. Limbaži ar visu novadu paliek augsto vērotāju acu kreisajos kaktiņos un, liekot kopā Baltijas ainavu, nereti izrādās, ka, šai runu un rakstu aizspogulijā, aiz Saulkrastiem vairs nav redzama ne zeme, ne tās iedzīvotāji. Dažādām par Vidzemes piejūru teiktām blēņām, izdomājumiem un nevērībām, kas nākušas no pašu tautas rakstniekiem, varētu veltīt biezu grāmatu. Tikai pasakās tas trešais tēva dēls vienmēr saņem pelnīto balvu, īstenībā vienmēr izrādās, ka divi pirmie prot pārāk labi un skaļi runāt, lai kas tāds notiktu. Bet teiksmām un dzīvei kopīgs tas, ka tikai darītājs var ko panākt un pārmainīt un, lai kas tiktu stāstīts vēlāk, tieši viņš ir tas pamatu licējs.
Esam jau mazliet rakstījuši par Limbažu novada ieguldījumu neatkarības dibināšanas lietā. Toreiz, pirmos pāris gadus pēc 18.novembra, jaunajai republikai bija vajadzīgi nevis runu turētāji, jo lietas būtība jau bija pateikta, bet karavīri, pārtika un stabilas valsts saimniecībai vajadzīgās lietas un materiāli, ko sākumā varēja dot vienīgi Valmieras, Cēsu un Valkas apriņķu ļaudis. Šī Vidzemes daļa, ar Limbažu novadu kā ja ne pirmo, tad vismaz ne pēdējo tautas darbā, tad arī kļuva par to stūrakmeņu virkni, uz kuras sāka būvēties Latvijas Republikas jaunceltne. Kad visā zemē iestājās miers, Limbažu un pārējo vidzemnieku milzu upuri piemirsa un Rīgas presē atsākās vecās runas par nomali, reņģēm un provinci.
Taču novadam, no ārpus lielajiem ceļiem stāvošajiem Limbažiem līdz no kaimiņiem ar mīļu lūgšanu atgūtajiem Ainažiem, bija kāda priekšrocība - vismaz tikpat daudz prātīgu un darbīgu saimnieku un meistaru, kā krietni bagātākos apvidos, un apņēmība mainīties uz augšu, jo pēc kara zaudējumiem zemāk vairs nebija kur krist. Ulmaņlaiku uzplaukums novadā bija tikpat daudz jaunā dzelzceļa, kā neparasti prasmīgas saimniekošanas rezultāts pašvaldībās, kas nereti bija stipri trūcīgas savos līdzekļos. Trīsdesmitajos gados vēl nebija zināms, ka drīz novadu vajadzēs atjaunot vēlreiz - pēc otra lielā kara, jau bez daudziem labākajiem un strādīgākajiem ļaudīm, svešas varas uzraudzībā. Lai to paveiktu, bija vajadzīgi gandrīz četri gadu desmiti, bet ap 1985.gadu Limbažu rajons izskatījās tik eiropeisks, cik to varēja panākt zem PSRS firmas zīmes. Cilvēki, kas to panāca ar savu darbu, pelnījuši novadnieku pateicību un aizmirsti netiks.
Par 1991.gada Barikāžu dienām
runāts daudz. Ik gadu liekas, ka viss svarīgākais jau pateikts, bet atkal un
atkal nāk klāt kas nepamanīts, jau trīsdesmit gadus iepriekš klusēts un
pārdomāts, kas protams nemaina kopainu, bet palīdz vēlreiz atcerēties šos
laikus paaudzēm, kas dzīvoja tām cauri. Te nu mēs nonākam pie šī raksta sāls.
Tāpat, ka Limbažu novads glāba un dibināja 18.novembra republiku 1918 -
1920.gadā, pēc septiņdesmit gadiem Limbažu rajons glāba un pabalstīja atjaunoto
neatkarīgo Latviju. Atšķirība bija tur, ka šoreiz nodevas un klaušas dzimtenes
labā netika uzspiestas un limbažnieki varēja atteikties no brīva prāta un
neiejaukties Rīgas notikumos. 1991.gadā nestais barikāžu upuris Limbažu novadā
stāv blakus kā līdzvērtīgs visam mūsu pusē Atbrīvošanas kara laikā paveiktajam,
jo bija pilnīgi brīvprātīgs. Veiksmīgs Barikāžu iznākums bija iespējams tikai
saliekot kopā visu to dalībnieku pūliņus un, kaut nav mums lemts to zināt, bet
bez limbažnieku dalības svarīgākajās Barikāžu pasākumu vietās, tā lieta
visticamāk noritētu grūtāk un nedrošāk. Bez lietišķiem ļaudīm, kas organizēja
Limbažu novada dalību Barikādēs, bez aizrautīgiem entuziastiem, kas piekrita
viņiem sekot, lielā 1991.gada neatkarības atgūšanas vēstures garā rakstītā
grāmata būtu par vismaz pāris lappusēm nabagāka. Lūk tāpēc mums pienākas
pieminēt un godāt viņus šajā un turpmākajās gadadienās.
Juris Pavlovičs, Limbažu muzeja vēsturnieks
Iesalušo kartupeļu decembris
Kārlis Goba pirmajā rindā otrais no kreisās
Kā limbažniekiem labi zināms, ne tik sen pilsētā notika zinātniska konference par 1941.gada jūlija atbrīvošanas kaujām un tika izdots atmiņu krājums par šo tēmu. Diemžēl, laika atstatuma un atbilstošu vēstures avotu trūkuma dēļ patiesība par dzīvi Limbažos Otrā pasaules kara laikā joprojām nav ja ne atklāta, tad vismaz sakārtota. Kā zināms, šis pienākums novadā gulstas uz Limbažu muzeja pleciem, tādēļ šodien atskatīsimies uz 80 gadus senu pagātni, kad izšķīrās pat ne valstu un tautu, bet visas pasaules liktenis.
Šalc zaļais mežs
1941.gada 1.septembrī Latvijas teritorijā uz austrumiem no Daugavas tika ieviesta tā saucamā vācu civilpārvalde un nejaušu virsnieku vietā vidzemnieku dzīves gaitas sāka lemt īpaši iecelti okupantu ierēdņi. Bijušie Valmieras, Cēsu un Valkas apriņķi tika apvienoti vienā apgabalā, kura priekšgalā līdz pat ''vācu laiku'' beigām nostājās izbijis skolmeistars, muižas pārvaldnieks un rēķinvedis Hermanis Hansens, kas savos 43 gados bija paguvis arī sēdēt reihstāgā un vadīt nacistu partiju gleznainajā Huzumas pilsētā. Atšķirībā no amata brāļiem, īpaši salīdzinot ar Zemgali valdījumā saņēmušo nelieti Medemu, Hansens bija godīgs vācu junkurs un sodīja un bendēja tikai stingri pēc Hitlera likumiem. Cik var noprast, Vidzeme viņam atgādināja dzimto Holšteinu, tāpēc Hansens bija noskaņots trekni dzīvot pats un ļaut dzīvot tiem latviešiem, kas precīzi pildīja viņa pavēles. Visai drīz Vidzemes apgabala latviešu amatpersonas noprata, ka lietas var kārtot Valmierā, nebraucot uz Rīgu un vismaz Valkas apriņķis pārstāja pakļauties latviešu Zemes pašpārvaldes iestāžu norādījumiem. Kā zināms, nav labuma bez ļaunuma un ļoti drīz par Hansena labvēlību sajūsminātie latviešu ierēdņi ar šausmām apjauta, ka viņiem būs smagi jāstrādā, lai atņemtu savai tautai visu, kas var noderēt vācu armijai Krievijas plašumos. Tie, kas bija ieguvuši amatus varu maiņas jukās un prata tikai draudēt un slepkavot, nacistiem varēja noderēt vienīgi kā lielgabalu gaļa un pakāpeniski devās frontes virzienā.
Limbaži, kā zināms no vēstures, izceļas Vidzemē ar to, ka pat nedrošos laikos dabū pilsētas galvas krēslā prātīgus cilvēkus. Pie pirmajām ziņām par civilpārvaldes atjaunošanu, jau 1941.gada jūlija beigās Limbažu priekšgalā atkal nostājās ārsts Rūdolfs Eglītis. Viņam bija visas nepieciešamās dotības, lai vadītu pilsētu arī turpmāk, taču nebija vēlēšanās būt iejauktam nacistu nejēdzībās un noziegumos. Pie pirmās iespējas, izmantojot Valmierā uzsākto pašvaldības darbinieku nomaiņas kampaņu 1941.gada novembrī - decembrī, Eglītis atteicās no amata, pamatojot to ar ārsta pienākumiem. 1941.gada 5.decembrī Limbažu pilsētas valde pārvācās uz jaunām telpām Burtnieku ielā 1, pirms diviem gadiem uzceltajā bet neizmantotajā aptiekas namā. Par pilsētas galvu kļuva Kārlis Goba, kurš no 1929.gada uzticami pildīja pilsētas kasiera amatu. Kā korekts birokrāts, kas labi runāja vāciski, viņš pilnībā apmierināja okupācijas varas prasības un tika apstiprināts amatā ceremonijā, uz kuru ieradās pats apgabala komisārs Hansens. Augstie vācu viesi neiebilda, ka latvieši pēc Vācijas himnas atskaņošanas dzied nevis nacistu Horsta Veseļa dziesmu, bet savas tautas lūgšanu. Lieta tāda, ka ar Horstu Veseli, pareizāk viņa vārdā nosaukto klabošo ziņģi, Vidzemē tikko bija gadījies pamatīgs ''fušieris''. Skolu un iestāžu ceremonijās obligāti izpildāmās dziesmas notis daudzviet nebija pieejamas un kāds nedarbis bija palaidis ziņu, ka meldiņš neatšķiras no citas, tautā mīlētās vācu ziņģes ''Šalc zaļais mežs''. Lasītājiem ir visas iespējas salīdzināt jūtūbā abas melodijas un iedomāties, kā jutās vācieši, dzirdot savu otro himnu ar ''zaļā meža'' melodiju. Nesmieties ir grūti.
Mēs jūs atbrīvojām
No pirmās dienas, ienākot latviešu zemē, hitlerieši, ja vien nedraudēja tieši, meloja. Bija daudzi un dažādi meli ar vienu mērķi - iegūt maksimāli daudz militāras nozīmes produktu, lai noslēgtu karu Krievijā, kam, kā domāja pat zinoši ļaudis, bija jābeidzas ar Maskavas ieņemšanu. Limbažu filca fabrika 1941.gada decembrī nodarbināja 71 strādnieku - tikai trešdaļu no miera laika pilnā štata, jo cepuru ražošana bija apturēta un vienīgā produkcija bija tūbas zābaki armijai. Pilnā sparā strādāja arī mazā stērķeļu fabrika. Cēsu ielā 10 ik dienu bija atvērts Cēsu alus darītavas miežu iepirkšanas punkts. Kara saimniecībā strādājošajiem bija garantēts darbs, zemniekiem bija visas iespējas ātri nodot produktus uzpircējiem, taču - kā strādājošie tā tirgojošie pretī saņēma tikpat kā nekam nederīgus ''ostmarku'' papīrīšus. Pēc Latvijas iekarošanas gandrīz visi rūpniecības preču krājumi nonāca vācu iestāžu rokās un tika konfiscēti vai lēti izpārdoti vērmahta karavīriem un ierēdņiem, izmantojot apgrozībā saglabājušos padomju rubļus. Apķērīgi ļaudis līdz vasaras beigām pavadīja katru brīvu brīdi stāvot rindās, kamēr atvērtajos veikalos vēl bija preces. 1941.gada augustā tika ieviesta rūpniecības preču sadale un ar rudens sākumu arī pārtikas kartiņas. Par nelaimi, mums ir pieejamas galvenokārt atmiņas, ko rakstījuši turīgi limbažnieki, kam tolaik bija labi papildus ienākumi un ir maz zināms par postu, kāds jau oktobrī piemeklēja pilsētas bezdarbniekus. Šodien nav pieņemts runāt, ka ne mazāk kā desmitā daļa iedzīvotāju ''vācu laikā'' bija neuzticamo skaitā un, ja nekopa savu zemes gabalu, nevarēja cerēt gūt pietiekamu iztiku.
No 12.oktobra Latvijā iestājās jau trešā īpaši bargā ziema. Pat pēc oficiālajām ziņām, Vidzemes laukos nepaguva novākt piektdaļu dārzeņu ražas un 5% kartupeļu. Kartupeļi, kā likās, bija cietuši mazāk, taču turpmāko mēnešu aukstuma viļņi izsaldēja daudzas stirpas. Astoņi Limbažiem tuvākie pagasti tikko bija apvienoti agronomiskajā rajonā, ko pārraudzīja Valmieras apriņķa ''kreislandvirts'' Bērs. Pēc atsevišķām sapulcēm pagastos, 14.decembrī Limbažu Saviesīgajā biedrībā tika sasaukta rajona lauksaimniecības darbinieku kopsapulce, kur augstais vācu vagars teica nesakarīgu runu par zemnieku pienākumu palielināt lauku platību un lopu skaitu, turpmāk vismaz desmitdaļu lauku apsējot ar kartupeļiem. Vāciešiem, kas jau zināja par Maskavas uzbrukuma izgāšanos, bija vajadzīgs viss, ko var izmantot armijas devās un vācu zaldāts daždien apēda pat kilogramu kartupeļu. Nelaimīga ļaužu izdzinēja lomā nonāca Limbažu rajona agronoms Voldemārs Ķīsis, kam tagad vajadzēja uzraudzīt no Valmieras nākošo rīkojumu pildīšanu. Prasot visu, vācieši pretī nesolīja neko, pat ne pielikumu zemajām cūkgaļas iepirkuma cenām. Kā palielināt ražas laikā, kad krietns skaits kalpu un transportlīdzekļu zaudēts 1941.gada vasaras evakuācijā, netika skaidrots. 12 atlikušos traktorus, kam nebija degvielas, solīja apgādāt ar malkas gāzģeneratoru iekārtām. Dzirdot tādas runas, zemnieki uzskatīja par labāku pa kluso sūtīt gaļu un sviestu uz Valmieru vai Rīgu, kur vācu kareivji labprāt mainīja pārtiku pret armijas mantām. Turpmākajos mēnešos vācu iestādes Valmierā cīnījās par ''fāterlandes'' uzvaru, visiem spēkiem apkarojot šo plaukstošo melno tirgu.
Divsimt grami piparkūku
Sākot ar septembri visi okupētās Latvijas iedzīvotāji ieguva savu ''vācu laika'' svarīgāko dokumentu - apgādes grāmatiņu. Lauksaimnieciskā ražošanā nenodarbinātie saņēma tiesības turpmāk iegādāties precīzi normētu pārtikas devu, zemniekiem izsniedza tikai cukuru. Kā visos lielos birokrātiskos pasākumos, arī kartiņu izsniegšanā neiztika bez jucekļa un krietns skaits Vidzemes lauku iedzīvotāju, kas pelnīja iztiku ar amatu un zemi neapstrādāja, pārtikas devas nesaņēma. Bez 700 gramiem cukura mēnesī, sākot ar oktobri parastās devas saņēmējam ik nedēļu pienācās 3, 3 kilogrami maizes, 350 grami gaļas un 200 grami sviesta, ko bija jāpērk noteiktā pierakstīšanās vietas veikalā. Limbažos atkārtojās 1939.gada septembra situācija, kad ieguvēji izrādījās labāko veikalu turīgie ''kundes''. Pārējie riskēja saņemt savu devu zemākas kvalitātes produktos. Līdz decembrim maizes nedēļas devu samazināja līdz 2250 gramiem, bet solītā putraimu un siera izsniegšana tā arī netika sagaidīta. Limbažu novada ļaudis pēkšņi izrādījās dalīti vairākumā, kas paši audzēja pārtiku vai saņēma papildus produktus no radiem un nelaimīgā mazākumā, kam visa pārtika bija jāpērk par vienalga cik augstām cenām. Citos apstākļos limbažnieki būtu metušies zvejot zivis, taču ne tikai ezeri, bet arī Svētupe vēlākais no novembra bija pasludināti par zvejas lieguma zonu un piekļūt ūdeņiem varēja tikai ar tā saucamā ezeru sarga J. Pokkera rakstisku atļauju. Par spīti tam, Limbažos nekrita izmisumā un no 9.decembra uzsāktos ceļojošos uzturlīdzekļu taupības kursus, kur mācīja, kā izlikties gatavojam ēdienu no pārtikas atkritumiem, sākotnēji apmeklēja tikai 13 mājsaimnieces.
1941.gada beigas Limbažos bija drūmas, gan dzīves pieticības, gan aizvien jaunu pasaules kara ziņu dēļ. Atbilstoši Hitlera ''ģeniālajai'' idejai. ka valstij nav jāpalīdz pilsoņiem, ja tie var izlīdzēties paši, novembrī Limbažos sāka darbu organizācijas Tautas Palīdzība Limbažu nodaļa Mārtiņa Franča vadībā. Tās darbs turpmākajos gados būtu visnotaļ uzteicams, ja vien liela daļa savākto līdzekļu netiktu atdota okupantiem. Jau pirmajos 1941.gada decembra labdarības pasākumos noskaidrojās nepatīkamā patiesība, ka apgādājot 70 trūcīgus bērnus ar malku un pārtiku un vēl 50 ar drēbēm un apaviem, dāvanu pietika ne visiem. It visur Latvijā, ļaudis, kas cerēja, ka tā tuvina kara beigas un ziedoja siltu apģērbu vācu armijai, tobrīd vēl nesaprata, cik ļoti tiek piekrāpti, jo vērtīgākās mantas izlaupīja vietējo garnizonu virsnieki un vācu ierēdņi. Limbažu pagasts tikai decembrī vien dāvināja 122 pārus ziemas zeķu un 76 pārus cimdu. 21.decembrī notika trīs Ziemassvētku eglīšu sarīkojumi skolniekiem un nespējniekiem, amatpersonu un policistu ģimenes svinēja 23.decembrī. Viena no nejaukākajām hitleriešu liekulībām bija 200 gramu piparkūku un 100 gramu konfekšu izsniegšana bērniem sarīkojumu laikā. Tā saucamā dāvana patiesībā bija pavisam oficiāla svētku pārtikas deva, ko bērni varēja saņemt tikai, ja ieradās kādā no atļautajiem eglīšu sarīkojumiem. 26.decembrī, Otrajos ziemassvētkos, Saviesīgajā biedrībā pulcējās arī daļa no pie augstiem galdiem nepiekļuvušās tautas un visi uz brīdi uzlaboja omu, noskatoties biedrības teātra uzvestos ''Trīnes grēkus''. Smiekli ļāva aizmirst, ka kaimiņos Latgalē tikko ieviests pavisam mūsdienīgs ''lokdauns'' sakarā ar nāvējoši bīstamā izsitumu tīfa epidēmiju. Nepatīkamiem pārsteigumiem bagātais 1942.gads jau bija pie durvīm.
Juris Pavlovičs, Limbažu muzeja vēsturnieks
Kā Limbažos sākās miera laiki
Saviesīgā biedrība pirms 100 gadiem
Daudz un dažādi rakstīts par to,
kā Latvijas neatkarība tika izcīnīta. Krietni mazāk un bieži vien gandrīz nekas
nav teikts par pirmajiem soļiem stabilas valsts iekārtas un saimniecības
izveidošanā. Tāpēc šodien mēs runāsim par Limbažu novada simts gadus senu
pagātni, kad beidzot norima brīvības cīņas, karotāji atgriezās mājās, iestājās
miers un kārtība un katram atkal bija brīvība meklēt savu dzīves taku. Ar
1921.gadu aizsākās tas īsais, bet slavenais Latvijas vēstures posms, ko tauta
paturēja atmiņā kā ''miera laikus''.
Vecās pasaules drupas
Tieši tai brīdī, kad iestājās drošs miers, ne mazums ļaužu jau bija pārstājuši uz to cerēt. 1920.gadu Limbažos noslēdza sociāldemokrāta Andreja Veckalna sasaukts mītiņš, kur pazīstamais Rīgas politiķis aicināja tautu vajadzības gadījumā nepakļauties varas iestāžu rīkojumiem, par ko vēlāk tika saukts likuma priekšā. Dienu pirms 1921.gada 26.janvāra, kad Latvija gatavojās izdzirdēt no Eiropas vadošajām valstīm par savas neatkarības atzīšanu, Limbažu pamatskola informēja pilsētas skolu valdi, ka atzīmēs šo notikumu ar mācību atcelšanu, ko valde novērtēja kā nelikumīgu streiku. Pilsētas domē joprojām bija sociāldemokrātu vairākums - astoņi pret septiņiem, un Limbaži pagaidām saglabāja drīzāk aiz pārpratuma iegūtu ''sarkanās'' pilsētas reputāciju. Taču politika 1921.gada sākumā bija kļuvusi mazsvarīga saimniecisku darījumu priekšā. Martā sašutušie limbažnieki noskatījās, kā novada ezerus no Rīgas nomājušie Pabažu zvejnieki plēsonīgi izķer visu, ko spēj tajos atrast, gūstot desmitkārtīgu peļņu. Tikpat sparīgs darbs eksporta koku ciršanā notika galvaspilsētai piederošajos novada mežos, tāpēc Limbažos ja ne ar prieku, tad vismaz bez skumjām uzņēma naktī uz 11.maiju notikušo ugunsgrēku mežniecības kokzāģētavā, kas izjauca Rīgas plānus un noslēdzās ar pamatīgu skandālu un atbildīgo amatpersonu neveiksmīgu meklēšanu. Taču arī šie jaunumi nobālēja lielās agrārās reformas priekšā un visi novada zemnieki 1921.gadā caurām dienām domāja, kā gūt labumu no tikko aizsāktās muižu dalīšanas un rentes māju pārreģistrēšanas, vai vismaz apsprieda zemes mērīšanas jaunumus pasaules konfliktu un Rīgas politikas vietā.
Ludis Bērziņš ar ģimeni Limbažos, 1920.g.
Limbažu vājā vieta neatkarības pirmajos gados bija līdz sabrukumam novestais ceļu tīkls. Apriņķa iestādes Valmierā godīgi atzina, ka ceļš starp abām pilsētām ir neizbraucams gandrīz visu gadu, kas nopietni apgrūtināja pārvaldes darbu. Ja limbažnieks gribēja doties uz Valmieru, viņš līga vezumu uz Ozolu staciju un šāds brauciens toreiz maksāja 400 rubļu jeb sestdaļu laba strādnieka algas, bet ceļojums līdz Rīgai un atpakaļ izmaksāja jau tuvu pie diviem tūkstošiem. Tādēļ nav jābrīnās, ka Limbažos ļaudis izrādījās kūtri pavēļu pildītāji un nodokļu maksātāji, tiklīdz rīkojumus vairs nedeva kara kungi, bet pašu vēlēta dome. Dzīvokļu nodoklis - pilsētas svarīgākais ienākumu avots, 1920.gadā lielā mērā palika neiekasēts. Beidzot, 1921.gada februārī, domei apnika piesaukt patriotismu un tā sūtīja darbā parādu piedzinējus policijas apsardzībā. Tik dusmīgs pasākums sakrita ar strauju īres maksu celšanos, jo vēl pirms gada patukšie Limbaži nu bija piebāzti līdz pēdējai apdzīvojamo telpu iespējai. Pirms mazāk turīgie pilsētnieki paguva atjēgties, apkurināmas istabas mēneša īre izauga no 25 līdz 60 rubļiem mēnesī un tas, ka Rīgā prasīja vismaz trīsreiz vairāk, bija vājš mierinājums. Ja varam ticēt oficiālajai statistikai, strādnieka alga Limbažos 1921.gada vasarā - 2500 rubļu, bija tikai nedaudz zemāka kā Rīgā, taču, jāšaubās, ka, ārpus nedaudzām ražotnēm un valsts rūpaliem, daudzviet maksāja tik labi. Lielāko daļu 1921.gada pārtikas cenas Latvijā spekulantu dēļ stipri atšķīrās pat tuvos novados un martā noteikts preču grozs maksāja no 112 rubļiem Krāslavā līdz 65 rubļiem Alūksnē, 93 rubļiem Rīgā un 85 rubļiem Limbažos. No marta līdz pavasara beigām pamata pārtika Vidzemē kļuva vēl par 17 procentiem dārgāka.
Remonta darbi
Kā viens no pirmajiem miera laiku bilžu žurnāliem, Rīgā bija pasācis iznākt humoristisks izdevums ar nosaukumu ''Svari'', kas pulcēja izcilus latviešu māksliniekus, taču rakstisku joku ziņā atgādināja smakojošu notekcauruli. No 1921.gada pavasara ''Svaru'' līdzstrādnieki sāka pa laikam ķengāt Limbažus feļetonos, kam nebija absolūti nekāda sakara ar patiesību, taču, trūkstot citām ziņām, mūsu novada reputācija Rīgā uz laiku sašķobījās. Limbažos tobrīd nevienam nebija laika domāt par godu pasaules priekšā, jo pilsētas saimniecība bija dzīvojusi bez uzraudzības veselus sešus gadus. 1920.gada decembrī Saviesīgās biedrības kopsapulcē tika izteikts lūgums pēc ziedojumiem ēkas remonta darbu noslēgumam un gandrīz nekavējoties izdevās savākt 50 tūkstošus rubļu. Līdz vasarai ēkas iekštelpu pārbūve bija pabeigta un 19.jūnijā ar pašu spēkiem uzvestām ''Skroderdienām'' Saviesīgā biedrība atkal ieņēma pienākošos vietu kā Limbažu sabiedriskās un kultūras dzīves centrs. Tikpat sparīgi darbojās pilsētas pareizticīgo draudze, kas pēc sākotnējā jucekļa, kad nepietika naudas pat lietvedības papīram, atrada līdzekļus jaunam jumtam un aplupušo sienu krāsošanai. Pēc veiksmīgas Baumaņu Kārļa kapa pieminekļa uzstādīšanas Limbažu patriotiskās aprindas uzsāka līdzekļu vākšanu brīvības cīnītāju piemiņas vietai. Dažādās organizācijas un biedrības - tikai 1921.gadā vien citu starpā Limbaži ieguva biškopju, mednieku un tirgotāju biedrības - par drošāko līdzekli sevis reprezentācijai un labdarības veicināšanai uzskatīja bazārus un no šī brīža līdz neatkarības izskaņai tie kļuva par svarīgāko Limbažu saviesīgās dzīves izpausmi. Pilsētas inteliģences un pedagogu aprindas, atrodoties pārmērīga politisku ideju iespaidā, atstāja kultūras dzīves vadību Limbažu lietišķo ļaužu rokās.
Svarīgākā pazīme, ka Limbaži atgūstas no karu un revolūciju sekām, bija darba atsākšana beļģu uzņēmējiem piederošajā filca fabrikā. Jau 1921.gada pavasarī fabrikas ražojumus sāka pārdot Rīgā, izvēloties par veikala vietu kādu dzīvokli. Šis necilais etaps bija noiets līdz 1921.gada septembrim, kad fabrikas akciju sabiedrību iekļāva Finanšu ministrijas oficiālajā sarakstā. Turpmāk filca fabrikas veiksmes un neveiksmes atkal kalpoja par precīzu rādītāju visas Limbažu pilsētas saimnieciskajai pašsajūtai. Bija vajadzīgs laiks, lai Vidzemes lauki atjēgtos no kariem un ārkārtas nodevām, tāpēc 1921.gadā Limbažos notika tikai divi lielāki gadatirgi, kas uzskatāmi parādīja, cik strauji uzlabojas Latvijas tautsaimniecības aina. Labrenča tirgus 10.augustā bija krietni patukšs, nebija ieradušies pat zvejnieki ar vasaras beigu reņģēm. Par dažiem desmitiem tirgū piedāvāto kumeļu un ķēvīšu izvērsās dzīva kaulēšanās, maksājot stipri augstas cenas. Gandrīz divus mēnešus limbažnieki un krietna daļa novada baidījās, ka laiki kļūs tikai vēl sliktāki, taču 7.oktobra gada noslēguma tirgū viss mainījās. Pēc aculiecinieku atzinuma, šoreiz Limbažos tirgojās gandrīz tikpat sparīgi, kā pirms kara un tik bagātīgs preču pievedums nebija redzēts jau septiņus gadus. Cenas kritās un zemnieki, kas bija iegādājušies zirgus iepriekšējā tirgu, sūkstījās par savu pārsteidzību. Limbažos atkal iebrauca tās pašas vezumu rindas, kas pirms kara - zvejnieki ar Skultes reņģēm un klejojošie lubu grāmatu tirgotāji ar amatnieku izstrādājumu kravām pa vidu. 1921.gada 7.oktobris uzskatāms par Limbažu normālās saimnieciskās dzīves atsākšanas sākumpunktu. Novads tagad spēja apgādāt ar pārtiku pat savus trūcīgākos iedzīvotājus un, sākoties rudenim, Limbažus pameta amerikāņu labdarības fonda ierīkotā zupas virtuve, kas vairāk kā gadu bija barojusi nabadzīgo limbažnieku bērnus. Taču jaunas darba vietas nākotne nesolīja un vairāki simti pārsteidzīgu bēgļu, kas 1921.gadā apmetās Limbažos bez radu un draugu atbalsta, jau tagad varēja sākt domāt par pārcelšanos.
Novada politikas pirmsākumi
Ar 1921.gadu jaunās valsts varas atribūtu ieviešana Limbažos noslēdzās. Lai arī ceļu stāvokļa dēļ limbažnieki pagaidām bija reti viesi dažādos galvaspilsētas pasākumos, pasts un telefons darbojās labi. Par jauno Latvijas policiju Limbažos bija daudz ko teikt, jo novada kārtībnieku komandēšana bija uzticēta bijušajam Rūjienas skolas pārzinim un krietna daļa policijas dienesta komandu aiz vecu laiku paraduma pirmajos gados tika dota krieviski. Bija vajadzīgs laiks, lai pierastu pie policistiem gorodovoju vietā. Valstiskuma sakārtošanu pabeidza ar Limbažu dzimtsarakstu nodaļas atvēršanu 1.jūlijā, valsts veterinārā dienesta ieviešanu, kas nāca īstā laikā, jo tieši Limbažu apkārtnē bija gadījies tā gada galvenais cūku rozes uzliesmojums un, lai cik nepatriotiski tas nebūtu, monopola degvīna vairumtirdzniecības noliktavas ierīkošanu, jo arī brīvā Latvija nevarēja iztikt bez krogu akcīzēm. Gandrīz visu gadu Limbažos pamanījās nodzīvot neliekoties ne zinis par Rīgas partiju strīdiem. Mierīgo gaisotni iztraucēja vien sociāldemokrātu Pirmā maija mītiņš, kas drīzāk liecināja par kreiso kustību apsīkumu novadā un aizvien dzīvākas baumas par pedagoga un mācītāja Luda Bērziņa pārcelšanos uz Rīgu, lai pieņemtu izglītības ministra amatu. Par nelaimi, baumas nebija bez pamata, jo Rīgas politikas dižvīri, pusotra gada laikā paguvuši sasmērēties tieši tādos pašos skandālos, kādus prese dara mums zināmus šodien, ļoti gribēja redzēt sev blakus īstus goda vīrus pašu apgrēcības piesegšanai. Ludis Bērziņš pameta Limbažus nākamajā, 1922.gadā, un izšķirošais iemesls te bija ne tik daudz radošie plāni, kuru piepildīšanu vajadzēja meklēt Rīgā, bet gan nopietnas finansu problēmas luterāņu draudzē mācītāja muižas konfiskācijas dēļ.
Pēc postošā rudens, kad vienas nedēļas laikā Limbažu novads piedzīvoja lietavas, baložu olas lieluma krusu, pērkonu un slapju sniegu, kas sapostīja kulšanai sagatavoto labību un neļāva lokomobīlēm izbraukt pa dubļainajiem ceļiem, pienāca decembris un pilsētas domes vēlēšanu diena. 1919.gadā limbažnieki bija drīzāk iecēluši, nevis ievēlējuši darbaspējīgu 15 locekļu domi, kas dalījās astoņu ''sarkano'' jeb sociāldemokrātu un to sabiedroto un septiņu ''pilsoņu'' frakcijās. 1921.gada 4.decembrī notika jau īstas, pilnvērtīgas pašvaldību vēlēšanas, kas ieviesa Limbažos līdz 1934.gada 15.maija apvērsumam pastāvējušu politiskās dzīves kārtību. Vēlēšanās piedalījās 82 procenti balsstiesīgo pilsētnieku. Sociāldemokrāti, nesaņēmuši citu kreiso organizāciju atbalstu, ieguva 763 balsis un 7 vietas domē, pārstājot būt vairākuma frakcija. 347 balsis un 3 vietas saņēma vietējo labējo kandidātu liste. 194 balsis ieguva Limbažu namsaimnieki, bet 163 balsis pilsētas amatnieku liste, abas saņemot pa divām vietām domē. Par pārsteigumu izrādījās minoritāšu, bet patiesībā vietējo vāciešu listes panākumi ar 108 balsīm un vienu vietu. Tāpat kā agrāko gadu vēlēšanās, par vāciešiem balsoja arī vairāki desmiti Limbažu latviešu. Dienu iepriekš, 3.decembrī, notika zemes ierīcības komitejas pārvēlēšana Limbažu pagastā. No 1000 reģistrētajiem vēlētājiem atnāca tikai 173. Vecajā komitejā no pieciem locekļiem četri bija ''kreisie'' jeb sociāldemokrāti un piektais pārstāvēja Zemnieku savienību. Tagad komiteju veidoja divi zemnieku, viens rentnieku listes un divi sociāldemokrātu pārstāvji. Kļuva skaidrs - no lielajām nacionālajām partijām Limbažos un tuvākajos pagastos atbalsta vienīgi sociāldemokrātus, bet Zemnieku savienības spēks ir krietni vājāks kā netālajā Valmierā vai Cēsīs un par daudzām modes partijām Limbažu pusē negrib pat dzirdēt. Ar to pirmais miera laiku gads noslēdzās un par šo vēlēšanu sekām novada dzīvē stāstīsim, rakstot par nākamo simtgadi vienu rudeni vēlāk.
Juris Pavlovičs, Limbažu muzeja vēsturnieks